24/04/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 25 Σεπτεμβρίου 2018 - 21:40

Προβάδισμα πρόκρισης για Άρη στην Ρωσία

Οι «κίτρινοι» επικράτησαν με 65-63 της Νίζνι

Με τη νίκη έφυγε από την Ρωσία ο Άρης την Τρίτη (25/9), που επικράτησε με 65-63 της Νίζνι και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Πρώτος σκόρερ για τους «κίτρινους» ήταν ο Γκάρι Μπελ με 17 πόντους ενώ 9 είχε ο Μποχωρίδης και από 8 οι ΜακΓκι και Νταλό.

Η ρεβάνς θα γίνει την Πέμπτη (27/9) στις 19:30 στην Θεσσαλονίκη κι αν περάσει ο Άρης θα αντιμετωπίσει (1/10 στην Θεσσαλονίκη και 4/10 στην Τσεχία) την Παρντούμπιτσε που είναι το τελευταίο εμπόδιο πριν τους ομίλους στην Κανονική Περίοδο του BCL.

H oμάδα του Αγγέλου εμφανίστηκε πολύ σωστή και διαβασμένη στο παρκέ και από την αρχή πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Προηγήθηκε 19-11 στο πρώτο δεκάλεπτο και 33-22 στο ημίχρονο, ενώ στο 22’ πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του (37-22).

Οι Θεσσαλονικείς διατηρούσαν μια διαφορά 8-10 πόντων σχεδόν σε όλη την διάρκεια του ματς από εκεί και πέρα, όμωςστα τελευταία λεπτά έδειξαν νευρικότητα στην πίεση που άσκησαν οι Ρώσοι.

Εκαναν μαζεμένα λάθη και η Νίζνι πλησίασε 62-64 μόλις 1’37’’ πριν το τέλος. Μάλιστα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν μετά από φάουλ του Λάκι Τζόουνς στον Μαξίμ Γκριγκόριεφ που επιχείρησε σουτ τριών πόντων. Όμως ο Ρώσος είχε 1/3 βολές κι έτσι ο Άρης απέσπασε μια σημαντική νίκη που του δίνει προβάδισμα πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 22-33, 40-51, 63-65.

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Οντομ 16 (7 ριμπάουντ), Μπρουσάρντ 3, Κομόλοβ 3, Ουζίνσκι 2, Πέρι 24 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γκριγκόριεβ 7, Αστάπκοβιτς 4, Ζμπανόβ 2, Ποπόβ, Ντραγκίτσεβιτς 2, Τοπόροβ.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9, Φλιώνης 1, Νταλό 7, Χάρις 8, Αγγέλου 1, Τζόουνς 7 (7 ριμπάουντ), Κάιζερ 5, Μπελ 17, Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκι 8 (11ρ.).