29/03/2024
Ιταλία | Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2018 - 23:57

Ο Ρονάλντο είχε τη λύση για τη Γιουβέντους

Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ «ξεκλείδωσε» την άμυνα της Φροζινόνε για το 2-0 της «Μεγάλης Κυρίας» * Η ταυτότητα της 5ης αγωνιστικής

Μόνο εύκολο έργο δεν είχε η Γιουβέντους το βράδυ της Κυριακής (23/9), όμως ο Ρονάλντο βρήκε τη λύση.

Η «Μεγάλη Κυρία» λίγο έλειψε να προχωρήσει σε μία γκέλα στην έδρα της Φροζινόνε, αλλά ο «CR7» άνοιξε τον δρόμο στο τελευταίο δεκάλεπτο, για το νικηφόρο 2-0 και το «5/5» στη φετινή Serie A.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας βρήκαν μία ομάδα που με έπαιζε μαζική άμυνα, όμως ο Ρονάλντο στο 81’ εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες που έγιναν στη φάση και με σουτ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Αλέγκρι πήραν ψυχολογία, με τον Μπερναρντέσκι να βάζει το κερασάκι στην… τούρτα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ: Σπορτιέλο, Γκολντανίγκα, Σάλαμον, Καπουάνο, Τσιμπσά, Tζαμπάνο, Μαϊέλο (48' Κρίσετιχ), Χάλφρεντσον (85' Κασάτα), Μολινάρο, Κάμπελ (71' Τσιάνο), Πέριτσα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Κουαδράδο (69' Ζοάο Κανσέλο), Κιελίνι, Ρουγκάνι, Σάντρο, Τσαν, Πιάνιτς, Μπεντανκούρ (56' Μπερναρντέσκι), Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς (85' Ματουιντί), Ρονάλντο.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή (21/9)

Σασουόλο - Έμπολι 3-1 (13' Μπόατενγκ, 57' Φεράρι, 85' Ντι Φραντσέσκο - 1' Καπούτο)

* Στο 71' αποβλήθηκε ο Ζάιτς για την Έμπολι

Σάββατο (22/9)

Πάρμα - Κάλιαρι 2-0 (20' Ινγκλέσε, 47' Ζερβίνιο)

Φιορεντίνα - Σπαλ 3-0 (18' Πιάτσα, 28' Μιλένκοβιτς, 56' Κιέζα)

Σαμπντόρια - Ίντερ 0-1 (90'+4 Μπρόζοβιτς)

Κυριακή (23/9)

Τορίνο - Νάπολι 1-3 (51' πεν. Μπελότι - 4', 59' Ινσίνιε, 20' Βέρντι)

Κιέβο - Ουντινέζε 0-2 (76' Ντε Πάουλ, 90' Λασάνια)

Μπολόνια - Ρόμα 2-0 (36' Ματιέλο, 59' Σανταντέρ)

Λάτσιο - Τζένοα 4-1 (7' Καϊσέδο, 23', 89' Ιμόμπιλε, 53' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς - 46' Πιάτεκ)

Μίλαν - Αταλάντα 2-2 (2' Ιγκουαΐν, 61' Μποναβεντούρα - 54' Γκόμεζ, 90'+1 Ριγκόνι)

Φροζινόνε - Γιουβέντους 0-2 (81' Ρονάλντο, 90'+4 Μπερναρντέσκι)