19/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2018 - 21:46

Λύγισε στο τέλος η Εθνική Γυναικών

Ήττα στο φινάλε με 75-71 για την «γαλανόλευκη», παίζει τα... ρέστα της με Κορέα για την πρόκριση * Εκπληκτική η Μάλτση με 28 πόντους.

Πάλεψε πολύ, με ψυχή, αλλά λύγισε στο τέλος η Εθνική Γυναικών, ηττήθηκε με 75-71 από την Γαλλία την Κυριακή (23/9) και θα τα παίξει όλα για όλα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντομπάσκετ κόντρα στην Κορέα.

Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά έβαλαν δύσκολα ισχυρές Γαλλίδες, όμως δυστυχώς στο τέλος κόλλησαν στην επίθεση και επέτρεψαν στις αντίπαλους τους να πάρουν το ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο το ντέρμπι ήταν ντέρμπι., με το σκορ να τα λέει όλα, καθώς ήταν 38-36 για την Γαλλία.

Η Ελλάδα κατάφερε να περάσει μπροστά με το τρίποντο της Σπυριδοπούλου (45-47) στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι «τρικολόρ» θέλησαν να ξαναπάρουν το προβάδισμα, αλλά η Σπυριδοπούλου έδωσε προβάδισμα στην Εθνική (50-52). Η Μάλτση, η οποία ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια, με τρίποντο της έγραψε το 54-57 στο 29'.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά, αλλά η Εθνική μας κόλλησε στις σημαντικές φάσεις του αγώνα στο φινάλε και οι Γαλλίδες το εκμεταλλεύτηκαν.

Η Σπανού έκανε λάθος στην προσπάθεια της ομαδας για ισοφάριση και η Μιγιέμ με 2 βολές κλείδωσε τη νίκη για την Γαλλία.

Πλέον η Ελλάδα είναι στο 0-2 στον όμιλο και θα παίξει τον... τελικό πρόκρισης στην επόμενη φάση με την Κορέα την Τρίτη (25/9).

Για την Εθνική μας η Μάλτση έκανε φοβερό ματς με 28 πόντους (6/13 τρίποντα), ενώ η Καλτσίδου είχε 9 που χρεώθηκε με 5 φάουλ (τα 2 πολύ αυστηρά). Για τις νικήτριες η Μιγιέμ ήταν κορυφαία με 20 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 38-36, 54-59, 75-71