25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2018 - 20:57

Τρέχουν με άνεση και με... 4x4 τα «μωρά» του Γιώργου Δώνη!

Εύκολο 3-0 για τον Παναθηναϊκό επί του Λεβαδειακού στο Μαρούσι ενώπιον 20.000 «πράσινων» οπαδών

Τρελαίνουν κόσμο τα πιτσιρίκια του Παναθηναϊκού… Πραγματοποιώντας ακόμα μία μεστή εμφάνιση την Κυριακή (23/9), η νεανική ομάδα του Γιώργου Δώνη επικράτησε εντός έδρας με 3-0 και του Λεβαδειακού και έκανε το 4Χ4!

Παρουσία 20.000 φίλων τους, οι «πράσινοι» έβγαλαν ξανά φρεσκάδα και με συνέπεια στο αγωνιστικό πλάνο του Γιώργου Δώνη πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους ακόμα ένα τρίποντο, χάρις στα γκολ των Καμπετσή, Χατζηθεοδωρίδη και Γιόχανσον.

Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι, που από νωρίς κλήθηκαν να κυνηγούν το σκορ, έκαναν ότι μπορούσαν αλλά εμφάνισαν σημαντικά προβλήματα στην άμυνά τους.

Δεν υπήρξε κάποιος που να υστέρησε σε απόδοση από τον Παναθηναϊκό, ωστόσο, τη διαφορά έκανε ο Χατζηγιοβάνης, που «έκοβε και έραβε», ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Ινσούα, Γιόχανσον, οποίοι ήταν άψογοι στα αμυντικά και επιθετικά τους καθήκοντα. Στα σξιοσημείωτα και το επίσημο ντεμπούτο του Μακέντα, με τον Ιταλό μάλιστα να δίνει την ασίστ στον Γιόχανσον για το τρίτο γκολ.

Από τον Λεβαδειακό διακρίθηκε ο Σαβαντογκό, ενώ και ο Μαρκόβσκι έκανε ό,τι μπορούσε.

Έβαλε τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο...

Ο Παναθηναϊκός, που είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5’ με τον Καμπετσή. Μάλιστα, στο 37’ «άγγιξε» και το δεύτερο γκολ αλλά το δυνατό σουτ του Χατζηγιοβάνη τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Δευτερόλεπτα αργότερα, η ομάδα του Άκη Μάντζιου έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, με τον Διούδη να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ την «οβίδα» του Σουμπίνιο. Οι «πράσινοι» συνέχιζαν να κυκλοφορούν σωστά τη μπάλα και στο 45’ μετά από ωραίο συνδυασμό διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Χατζηθεοδωρίδη.

Έλειψε το θέαμα στο β' ημίχρονο, αλλά είχε γκολ στο φινάλε

Το δεύτερο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τον Παναθηναϊκό να δίνει λίγο χώρο στους Βοιωτούς αλλά να αμύνεται σωστά. Κλασικές ευκαιρίες δεν υπήρξαν, πέραν από κάποια σουτ που δεν απείλησαν τους γκολκίπερ. Ωστόσο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων το «τριφύλλι» έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Έπειτα από πανέμορφο συνδυασμό και τακουνάκι του Μακέντα στον Γιόχανσον, ο Σουηδός έγραψε με πλασέ το τελικό 3-0.

Διαιτητής ήταν ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας), με βοηθούς τους Κωνσταντόπουλο (Κορινθίας) και Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Τσαμούρης (Πειραιά).

Κίτρινες: 86’ Κουρμπέλης - 33’ Καραχάλιος, 35’ Νανγκίς, 42’ Όμο

Κόκκινες: -

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης (67’ Εμμανουηλίδης), Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Χατζηθεοδωρίδης (67’ Κάτσε), Καμπετσής (75’ Μακέντα).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Επασί, Τσαμπούρης, Ζησόπουλος, Φαβάρο, Χατζηλάμπρος, Καραχάλιος, Όμο (46’ Κρνέτα), Σαβαντογκό, Σουμπίνιο (72’ Μανγκά), Νανγκίς (46’ Γιακουμάκης), Μαρκόβσκι.