26/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2018 - 20:33

Συνεχίζει... ψηλά η Άρσεναλ

Οι «κανονιέρηδες» νίκησαν και την Έβερτον * Η ταυτότητα της 6ης αγωνιστικής

Σε μία ακόμα σπουδαία νίκη έφτασε την Κυριακή (23/9) η Άρσεναλ, που επικράτησε με 2-0 της Έβερτον.

Στο πρώτο ημίχρονο, στο «Emirates», οι γηπεδούχοι δεν ήταν ιδιαίτερα καλοί, ενώ με το ξεκίνημα της «επανάληψης» ο Σωκράτης Παπασταθόπολους βγήκε αλλαγή λόγω τραυματισμού.

Οι ποδοσφαιριστές του Ουνάι Έμερι όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβαζαν απόδοση και κατάφεραν να σκοράρουν στο 56' με τον Λακαζέτ. Ο Γάλλος φορ εκτέλεσε με εκπληκτικό πλασέ τον Πίκφορντ για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του "κίλερ" Ομπαμεγιάνγκ να βρει δίχτυα. Ο Γκαμπονέζος φορ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την πανέξυπνη μεταβίβαση που του έκανε ο Ράμσεϊ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 υπέρ της ομάδας του.

Με αυτή τη νίκη η Άρσεναλ πέτυχε το «5x5» σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ για πρώτη φορά κράτησε ανέπαφη την εστία της.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπεγερίν, Μουστάφι, Παπασταθόπουλος (39' Χόλντινγκ), Μονρεάλ, Τορέιρα, Τζάκα, Εζίλ, Ράμσεϊ (80' Γουέλμπεκ), Ομπαμεγιάνγκ (69' Ιγουόμπι), Λακαζέτ.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κένι, Κιν, Ζουμά, Ντιν, Γκέιγ, Ντέιβις, Γουόλκοτ (72' Μπερνάρντ), Σίγκουρντσον, Ρισάρλιζον, Κάλβετ-Λιούιν (72' Τζενκ Τοσούν).

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Σάββατο (22/9)

Φούλαμ - Γουότφορντ 1-1 (78' Μίτροβιτς - 2' Γκρέι)

Μπέρνλι - Μπόρνμουθ 4-0 (39' Βίντρα, 41' Λένον, 83', 88' Μπαρνς)

Κάρντιφ - Μάντσεστερ Σίτι 0-5 (32' Αγκουέρο, 35' Μπερνάρντο Σίλβα, 44'Γκουντογκάν, 67', 89' Μαχρέζ)

Κρίσταλ Πάλας - Νιούκαστλ 0-0

Λέστερ - Χάντερσφιλντ 3-1 (20' Ιχεανάτσο, 66' Μάντισον, 75' Βάρντι - 5' Γιόργκενσεν)

Λίβερπουλ - Σαουθάμπτον 3-0 (10' αυτ. Χεντ, 21' Ματίπ, 45'+3 Σαλάχ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουλβς 1-1 (18' Φρεντ - 53' Μουτίνιο)

Μπράιτον - Τότεναμ 1-2 (90'+3 Νόκερτ - 42' πεν. Κέιν, 76' Λαμέλα)