25/04/2024
Γερμανία | Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2018 - 19:06

Έσπασε το... ρόδι η Λεβερκούζεν

Πρώτη νίκη για τις «ασπιρίνες», άργησε να μπει στο παιχνίδι η Μάιντς

Επιτέλους νίκη. Η Μπάγερ Λεβερκούζεν την Κυριακή (23/9) επικράτησε με 1-0 της Μάιντς και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τριών αγώνων με ισάριθμες ήττες.

Οι «ασπιρίνες», που έχασαν πολλές ευκαιρίες, χρειάστηκαν ένα γκολ του Χάβερτς στο 62’ και αρκετή δόση τύχης στο τέλος για να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Για τους φιλοξενούμενους, αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα, καθώς άργησαν να... ξυπνήσουν και έχασαν πολύτιμο χρόνο στο παιχνίδι.

Στο πρώτη ημίχρονο η Λεβερκούζεν ήταν εξαιρετική, επιθετικά δημιουργούσε κινδύνους και έπαιξαν στο μισό γήπεδο την Μάιντς. Δεν κατάφεραν, όμως, να μετατρέψουν τις ευκαιρίες που είχε σε γκολ.

Σχεδόν ίδια ήταν η εικόνα και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρος, με τη Μπάγερ να πιέζει επίμονα για το γκολ. Τελικό το... χρυσό γκολ σημείωσε στο62’ ο Χάβερτς, που εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Μπραντ.

Μετά το γκολ, οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και προσπάθησαν επιτεθούν για την ισοφάριση. Ευκαιρίες χάθηκαν εκατέρωθεν, ωστόσο, το σκορ δεν άλλαξε κι έτσι η Λεβερκούζεν πήρε τη νίκη.