19/04/2024
Ιταλία | Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2018 - 15:54

Σούπερ η Νάπολι!

Οι «παρτενοπέι» νίκησαν άνετα την Τορίνο με 1-3

Εύκολα… Δίχως να αντιμετωπίσει προβλήματα, η Νάπολι επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της Τορίνο την Κυριακή (23/9) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Σέριε Α.

Οι «παρτενοπέι» παρουσιάστηκαν σοβαροί στο «Ολίμπικο Γκράντε Τορίνο» και με πρωταγωνιστή τον Ινσίνιε πανηγύρισαν την τέταρτη φετινή τους νίκη, που τους ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας ισόβαθμους με τη Γιουβέντους που όμως έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι, που κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν στο 4’ με δυνατό σουτ εντός περιοχής του Ινσίνιε ενώ στο 20’ ο Βέρντι με άψογο τελείωμα διπλασίασε τα τέρματά τους.

Η «γκρανάτα» μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπελότι μείωσε σε 2-1. Ωστόσο, κόντρα τη ροή του αγώνα, ο Ινσίνιε βρήκε ξανά δίχτυα στο 59’ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ίτσο, Ενκουλού, Μορέτι, Άινα (77’ Παριτζίνι), Μπερενγκέρ, Μεϊτέ (62’ Σοριάνο), Ρινκόν, Μπασέλι (87’ Εντέρα), Τζάτζα, Μπελότι.

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Λουπέρτο (74’ Μακσίμοβιτς), Ρογκ (61’ Άλαν), Χάμσικ, Καγιεχόν, Μέρτενς, Βέρντι (54’ Ζιελίνσκι), Ινσίνιε.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή (21/9)

Σασουόλο - Έμπολι 3-1 (13' Μπόατενγκ, 57' Φεράρι, 85' Ντι Φραντσέσκο - 1' Καπούτο)