28/03/2024
Ισπανία | Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2018 - 14:59

Έβγαλε... εξάσφαιρο η Σεβίλλη

Διέλυσε με 6-2 τη Λεβάντε εκτός έδρας

Τη συντριβή μέσα στο «σπίτι» της γνώρισε την Κυριακή (23/9) η Λεβάντε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Πάκο Λόπεθ υποδέχθηκε τη Σεβίλλη και δεν... προλάβαινε να μαζεύει την μπάλα από τα δίχτυα της, χάνοντας με 6-2!

Με φόρα από την επιβλητική της νίκη με 5-1 επί της Σταντάρ Λιέγης για το Γιουρόπα Λιγκ, η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Μπεν Γεντέρ, αλλά ο Ρότζερ έφερε ένα λεπτό αργότερα το ματς στα ίσα.

Ο Καρίσο διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων και στο 25' ο Μοράλες έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει εκ νέου, αφού ο Βάτσλικ τον νίκησε στην εκτέλεση πέναλτι.

Και κάπου εκεί ξεκίνησε η... κατηφόρα. Ο Μπεν Γεντέρ έκανε χατ τρικ με γκολ στο 35' και το 45', με τους Αντρέ Σίλβα (49') και Σαράμπια (59') να κάνουν το 6-1, πριν απλά ο Σιμόν μετριάσει κάπως τη συντριβή με γκολ στο 90'.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Όιερ, Πέδρο Λόπεθ, Ποστίγκο, Ρόμπερ Πιέρ, Λούνα, Πρσιτς (61' Βούτσεβιτς), Καμπάνια (73' Σιμόν), Μπάρντι, Μοράλες, Ροζέρ Μαρτί (61' Μπόατενγκ), Μαγιοράλ.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Σέρχιο Γκόμεζ, Κιάερ, Καρίσο, Νάβας, Βάσκεθ, Μπανέγα (63' Μέσα), Σαράμπια (73' Μουριέλ), Βιδάλ, Αντρέ Σίλβα, Μπεν Γεντέρ (63' Πρόμες).

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή (21/9)

Ουέσκα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (64' Μερίνο)

* Στο 71' αποβλήθηκε ο Χουάνμι για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ

* Στο 82' αποβλήθηκε ο Τεό Ερναντέζ για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ

Σάββατο (22/9)

Ράγιο Βαγεκάνο - Αλαβές 1-5 (30' Ντε Τόμας - 8' Ναβάρο, 34', 77' Ιμπάι Γκόμεθ, 56' Καλλέρι, 90'+5 Μπουργκούι)

* Στο 35' αποβλήθηκε ο Μπα για τη Ράγιο Βαγεκάνο

Θέλτα - Βαγιαδολίδ 3-3 (5', 54' Άσπας, 9' Μάξι Γκόμεζ - 39' Πλάνο, 65' Ουνάλ, 90'+4 Σουάρεθ)

Έιμπαρ - Λεγκανές 1-0 (52' Κίκε)

Χετάφε - Ατλέτικο 0-2 (14' αυτ. Σορία, 60' Λεμάρ)

* Στο 67' αποβλήθηκε ο Αλέχο για τη Χετάφε

Ρεάλ - Εσπανιόλ 1-0 (41' Ασένσιο)

Κυριακή (23/9)

Λεβάντε - Σεβίλλη 2-6 (12’ Ρότζερ, 90' Σιμόν– 11’, 35’, 45’ Μπεν Γεντέρ, 21’ Καρίσο, 49’ Αντρέ Σίλβα, 59’ Σαράμπια)