27/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου 2018 - 21:40

Έκανε το πρώτο βήμα το Λαύριο

Νίκησε 82-73 την Ντνίπρο στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς της ιστορίας του

Ιστορική ημέρα ήταν η Πέμπτη (20/9) για το Λαύριο, καθώς έδωσε το πρώτο του ευρωπαϊκό παιχνίδι και ήταν νικηφόρο με το τελικό 82-73 επί της Ντνίπρο για τον α' προκριματικό γύρο του FIBA Europe Cup.

Έτσι, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε μικρό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στην Ουκρανία, σε ένα ματς που βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 45-40 στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +1 (60-59) και στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους, φτάνοντας στο τελικό +9.

Λαμπ και Χαραλαμπόπουλος με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ για το Λαύριο, που είχε βέβαια και το άγχος του πρωτάρη στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-45, 60-59, 82-73

ΛΑΥΡΙO (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 15, Κακλαμανάκης 7, Κουζέλογλου 8, Λαμπ 16, Λούντζης 8, Μαστρογιαννόπουλος, Μέλσον, Μιλόσεβιτς 12, Νίξον 10, Οντιάσε 6, Περράκης.

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ζουράβλοβ): Κοζεμιάκιν 7, Κουσνίροβ 4, Μίσουλα 23 (5/11 τρίποντα), Νατιάζκο 2, Προκοπένκο 2, Ρέβζιν 8, Σούντελ 4 (6 λάθη), Σίζοβ, Τιμοφεγιένκο 15, Ζακουρντάιεβ 8.