08/05/2024
ΠΑΟΚ | Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου 2018 - 21:49

Άλλη κλάση η Τσέλσι και νίκη μέσα στην Τούμπα

Ακίνδυνος ο ΠΑΟΚ, υποτάχθηκε με 1-0 στους ανώτερους Άγγλους με σκόρερ τον Γουίλιαν * Φωνάζουν για πεναλτι οι Θεσσαλονικείς

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον 12ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ηττήθηκε εντός έδρας με 1-0 από την Τσέλσι το βράδυ της Πέμπτης (20/9).

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε ότι μπορούσε απέναντι στους Άγγλους, οι οποίοι ωστόσο υπερίσχυσαν σε όλους τους τομείς και κατέκτησαν δίκαια τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι «έπνιξαν» με τρομερό τρανζίσιον τους Κυπελλούχους Ελλάδος, που δεν δημιούργησαν την τεράστια ευκαιρία μπροστά από την εστία του Κέπα. Πάντως, έχουν κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 45'.

Σκόραρε με το... καλημέρα η Τσέλσι

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των «μπλε» οι οποίοι έδειξαν την μεγάλη τους ποιότητα. Οι παίκτες του Σάρι, πήραν από το πρώτο λεπτό τα ηνία και μόλις, δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να κάνει το παιχνίδι του και στο 6' ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ χάρις στο γκολ του Γουίλιαν. Μάλιστα, μέχρι την ανάπαυλα θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και περισσότερα γκολ, με τους Μοράτα (19', 27', 39') και Πέδρο (38') να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες. Σε μία από τις λιγοστές επισκέψεις του στα αντίπαλα καρέ, στο 45', ο «Δικέφαλος του Βορρά» ζήτησε πέναλτι για τράβηγμα του Μπάρκλεϊ στον Μαουρίσιο αλλά ο Μαγένκο είπε «παίζετε».

Ανώτεροι και στο δεύτερο ημίχρονο οι «μπλε»

Μια από τα ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Τσέλσι να έχει την υπεροχή και τις ευκαιρίες. Συγκεκριμένα, Μοράτα (49'), Γουίλιαν και Πέδρο (72') δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, με τον ΠΑΟΚ να ασκεί μία μικρή πίεση στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά να μη μπορεί να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης/

Πολύ καλή εμφάνιση για τον ΠΑΟΚ έκαναν Χατσερίντι και Βιεϊρινία ενώ θετικότατος όσο έπαιξε ήταν και ο Ζαμπά.

Στην αντίπερα όχθη, όλα τα... λεφτά για τους «μπλε» ήταν ο Πέδρο, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στο φινάλε του αγώνα. Μεγάλη δουλειά, πάντως, έκανε και ο Γουίλιαν ο οποίος «έκοβε και έραβε» στο κέντρο.

Διαιτητής ήταν ο Ισπανός Αλμπέρτο Ουντιάγο Μαγένκο, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ραούλ Καμπαγιέρο και Ινίγο Πριέτο Ντε Σερέν.

Κίτρινες: 88' Βέρνμπλουμ, 90+1' Ουάρντα, 90+2' Ελ Καντουρί – 90' Αθπιλικουέτα, 90+1' Ρούντιγκερ

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Χατσερίντι, Τόσκα, Μαουρίσιο, Βέρνμπλουμ, Σάκχοφ (69' Πρίγιοβιτς), Ελ Καντουρί, Ζαμπά (82' Μπίσεσβαρ), Πέλκας (62' Ουάρντα)

ΤΣΕΛΣΙ (Μαουρίτσιο Σάρι): Κέπα, Τζαπακόστα, Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Αλόνσο (65' Αθπιλικουέτα), Ζορζίνιο (65' Φάμπρεγας), Καντέ, Μπάρκλεϊ, Γουίλιαν, Πέδρο, Μοράτα (80' Ζιρού).