25/04/2024
Champions League | Τετάρτη 19 Σεπτεμβρίου 2018 - 21:48

Έπαθε μπλακ άουτ και το πλήρωσε η ΑΕΚ

Αδίκησε τον εαυτό της η Ένωση, κατέστρεψε την καλή της εικόνα στο α' ημίχρονο κι έχασε τελικά 3-0 από τον Άγιαξ

Tα χάλασε όλα μόνη της... Στράφι πήγε για την ΑΕΚ το εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο που έδειξε στο α' ημίχρονο κόντρα στον Άγιαξ το βράδυ της Τετάρτης (19/9), για να χάσει τελικά με 3-0 στην πρεμιέρα της στον 5ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού απογοήτευσε στο δεύτερο 45λεπτο.

Στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα», λοιπόν, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη παρουσιάστηκε διπρόσωπη και ενώ αρχικά έδειχνε ότι θα μπορούσε να κυνηγήσει ακόμη και το διπλό, εντέλει έφυγε άποντη και με τρία γκολ στην πλάτη, πληρώνοντας το μπλακ άουτ που έπαθε.

Αναμφίβολα, φάνηκαν οι απουσίες των Λιβάγια, Μπακασέτα και Λόπες, καθώς επιθετικά ο Πόνσε ήταν μαχητικός, ωστόσο δεν πήρε πολλές βοήθειες από Κλωναρίδη και Μάνταλο, ενώ ο Χουλτ στο αριστερό άκρο της άμυνας χρεώνεται κακές αντιδράσεις στα δύο πρώτα τέρματα.

Οικονόμου και Λαμπρόπουλος στο κέντρο της άμυνας ήταν αυτοί που ξεχώρισαν, παρά τα τρία τέρματα παθητικό, με τον Σιμόες να χάνεται στο δεύτερο μέρος και αυτό κόστισε πολύ στην ΑΕΚ.

Ο Ζιγέχ ήταν ο κορυφαίος του Άγιαξ, εξαιρετικός και ο Φαν Ντε Μπέεκ ερχόμενος από τον πάγκο, με τους πρωταθλητές να υποδέχονται την Μπενφίκα στις 2 Οκτωβρίου για τη 2η αγωνιστική.

Κράτησε εύκολα πίσω, είχε και την καλύτερη ευκαιρία...

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ολλανδοί είχαν ένα πιεστικό πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο έψαξαν το γρήγορο γκολ, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» αντεπεξήλθαν και σταδιακά έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους.

Η ανασταλτική λειτουργία της Ένωσης ήταν υποδειγματική, οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν διαδρόμους στα καρέ του Μπάρκα και ο Έλληνας γκολκίπερ δεν χρειάστηκε να κάνει κάποια σημαντική επέμβαση.

Την καλύτερη ευκαιρία, μάλιστα, την είχαν οι παίκτες του Ουζουνίδη, με τον Σιμόες στο 14' να αστοχεί για λίγο με κεφαλιά ύστερα από φάουλ που εκτέλεσε ο Μάνταλος.

Σχετικά εύκολα, λοιπόν, κράτησαν το μηδέν στα μετόπισθεν οι πρωταθλητές, ικανοποιώντας με την απόδοσή τους στο πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Γρήγορο γκολ και κακή εικόνα...

Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε άρδην στο β' ημίχρονο και προς το χειρότερο για την ΑΕΚ, καθώς με το... καλημέρα ο Ταλιαφίκο χρίστηκε σκόρερ εκμεταλλευόμενος τη συνολική αμυντική αδράνεια της ελληνικής ομάδας ύστερα από τη σέντρα του Νέρες στο 46'.

Οι «κιτρινόμαυροι» επηρεάστηκαν από το πολύ γρήγορο τέρμα που δέχθηκαν, οι Ολλανδοί, αντίθετα, απελευθερώθηκαν από το άγχος και ήταν σαφώς ανώτεροι, με τον Μπάρκα να αποσοβεί εντυπωσιακά το 2-0 στο 58'.

Ο Ουζουνίδης έπαιξε τα χαρτιά των Άλεφ και Γιαννιώτα από τον πάγκο και στην προσπάθειά του να κάνει πιο επιθετική την Ένωση, δεν του βγήκαν όμως και ο Φαν Ντε Μπέεκ στο 77' «κλείδωσε» την επικράτηση του Άγιαξ.

Από την πλευρά του, ο Ταλιαφίκο είχε όλη την τύχη με το μέρος του στο 90', καθώς πήγε να βγάλει σέντρα, αλλά η μπάλα του έκανε το χατίρι και παίρνοντας περίεργη τροχιά κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μπάρκα, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα.

Εν κατακλείδι, η εικόνα των πρωταθλητών ήταν κακή στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, δεν άξιζαν όμως να ηττηθούν με το βαρύ 3-0.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ισπανός Κάρλος Ντελ Θέρο με βοηθούς τους συμπατριώτες του Χουάν Γιούστε και Ρομπέρτο Αλόνσο. Επιπρόσθετοι βοηθοί ήταν οι επίσης Ισπανοί Χουάν Μαρτίνεθ Μουνουέρα και Σαντιάγκο Χάιμε Λάτρε.

Κίτρινες: 74' Ντε Γιονγκ, 75' Ζιγέχ, 88' Ταλιαφίκο - 72' Άλεφ, 75' Μάνταλος.

ΑΓΙΑΞ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονανά, Μαζραουί, Ντε Γιονγκ, Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Ζιγέχ, Σένε, Έιτινγκ, Νέρες (78' Nτόλμπεργκ), Χούντελαρ (62' λ. τρ. Φαν Ντε Μπέεκ), Τάντιτς.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Τσόσιτς, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος (61' Άλεφ), Μπακάκης (70' Γιαννιώτας), Κλωναρίδης, Μάνταλος, Πόνσε (81' Γιακουμάκης).