19/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2018 - 23:14

Την... πάτησε και ο Πλατανιάς

Ο Άρης Αβάτου απέκλεισε τους Χανιώτες από τη συνέχεια του Κυπέλλου με 5-4 στα πέναλτι (1-1 καν. διάρκεια και παράταση)

Θύμα έκπληξης έπεσε και ο Πλατανιάς στο Κύπελλο Ελλάδας, χάνοντας την Κυριακή (16/9) με 5-4 στα πέναλτι από τον Άρη Αβάτου, μένοντας εκτός ομίλων.

Στην Ξάνθη το ματς της γ' φάσης έληξε στο ισόπαλο 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση, με την ομάδα του Γιώργου Μαραντά, που θα παίξει και φέτος στη Γ' Εθνική, να ανοίγει το σκορ στο 19' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δόντσου, παράβαση που καταλογίστηκε ένα λεπτό νωρίτερα σε ανατροπή του Σαρηγιαννίδη από τον Τσαμούρη.

Οι παίκτες του Πάουλο Κάμπος, που ήταν σε... λήθαργο στο πρώτο ημίχρονο, αντέδρασαν στην επανάληψη και ισοφάρισαν με κεφαλιά ψαράκι του Παπανικολάου στο 58', ενώ στο 83' ο Στέλιος Ποζατζίδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, σούταρε και ο Αμουτζάκης κράτησε το «Χ» για τον Άρη.

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι ο Τσαμούρης είδε τον Αμουτζάκη να αποκρούει την εκτέλεσή του, ενώ άστοχος ήταν ο Κόρσταμ.

Έτσι, το χαμένο πέναλτι του Σαρρηγιαννίδη από πλευράς γηπεδούχων δεν τους στέρησε τη χαρά μιας πολύ σπουδαίας πρόκρισης.

ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ (Γιώργος Μαραντάς): Αμουτζάκης, Κούτρας, Μπουνταγκίδης, Μίλερ, Κουτσούμπας, Ταχτσίδης, Σαρρηγιαννίδης, Δόντσος (64’ Ψεμματάς), Κοτόπουλος (102’ Βαφειάδης), Γκέκας (75’ Σιχλοιμίρης), Μελισσόπουλος Μ.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Πάουλο Κάμπος): Γκοτ, Κόρτσταμ, Ρουσσάκης, Πουρζιτίδης (60' Κωστίκος), Μποσκέτι, Τσαμούρης, Ποζατζίδης Χ. (46’ Ποζατζίδης Στ.), Μπιανκόνι, Ουές (46’ Παπουτσογιαννόπουλος), Νίλι (118’ Σμυρλάκης), Παπανικολάου