25/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2018 - 21:09

Τέλος το Κύπελλο για τον Αιγινιακό!

Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη αποχαιρέτησε τη διοργάνωση μετά την ήττα της με 5-4 από τον Απόλλωνα Παραλιμνίου στα πέναλτι

Έκπληξη την Κυριακή (16/9) στις Σέρρες… Ο Απόλλων Παραλιμνίου επικράτησε εντός έδρας του Αιγινιακού με 5-4 (0-0 καν. αγώνας και παράταση) στη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στους ομίλους του Κυπέλλου Ελλάδος.

Πρόκειται φυσικά για ένα σημαντικό επίτευγμα καθώς οι γηπεδούχοι, που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, πέταξαν εκτός διοργάνωσης μία ομάδα Β’ Εθνικής.

Ο Αιγινιακός δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, ωστόσο οι παίκτες του Πέτρου Δημητρίου ανταποκρίθηκαν, καταφέρνοντας να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα. Μάλιστα, στο 89’ ο τερματοφύλακας τους, Γουναρίδης, απέκρουσε και πέναλτι.

Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και αφού ούτε εκεί υπήρξε γκολ, οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

Εκεί, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν  τη νίκη με 5-4 που τους στέλνει στην κλήρωση της Τρίτης (18/9).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Πέτρος Δημητρίου): Γουναρίδης, Τριανταφύλλου Δ., Τσαούσης, Κουτζαβασίλης, Μερεσιώτης, Τριανταφύλλου Κ., Λιάρας (58' Λαζαρίδης), Δέντσας, Ζυγκερίδης (103' Παναγιωτίδης), Κεχαγιάς (75' Μπονέρης), Μουτεσίδης (84' Τάκας).

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιαγκιόζης, Ορφανίδης, Τοπαλίδης (91' Προσκυνητόπουλος), Ζήσης, Πετρούσης, Λάσκαρης, Πολύζος, Έππας (75' Πιαστόπουλος), Τσολακίδης, Δούμτσιος (68' Ζαννάκης), Μαρκόφσκι (106' Καράμπελας).