28/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2018 - 19:54

Απόλλων Καλαμαριάς (Πόντου)... πέντε αστέρων!

Πήρε την πρόκριση με 5-1 επί του Α.Ο. Καρδίας

Με εντυπωσιακό τρόπο προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ο Απόλλων Καλαμαριάς (Πόντου), που επικράτησε την Κυριακή (16/9) εκτός έδρας με 5-1 του Α.Ο. Καρδίας.

Οι «κοκκινόμαυροι», οι οποίοι ξεκίνησαν προετοιμασία την προηγούμενη Δευτέρα (10/9), έπιασαν πολύ καλή απόδοση και δίκαια έφτασαν στην επικράτηση.

Ο Νίκος Πουρτουλίδης άνοιξε νωρίς το σκορ (15’) με σουτ μέσα από την περιοχή, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν αρχικά και ισοφάρισαν με τη λήξη του ημιχρόνου με τον Σαλούκα.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν δράση. Στο 47’ ο Κυβελίδης έκανε το 1-2, με τον Πορτουλίδη στο ακριβώς επόμενο λεπτό να πετυχαίνει το τρίτο γκολ για την ομάδα του.

Οι Κυβελίδης (63’) και Τσουμάνης (78’) με πέναλτι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 5-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Στα αρνητικά του αγώνα η κόκκινη κάρτα που είδε ο Καλογέρης για χτύπημα στον Μελλίδη που του έκανε σκληρό μαρκάρισμα.

Α.Ο. ΚΑΡΔΙΑΣ (Γιώργος Παπαδόπουλος): Αθανασίου, Ταχματζίδης, Αναγνώστης, Βασιλόπουλος, Φουτσίτζης, Τουρσίδης, Εμμανουηλίδης Σ., Νιζάμης (64’ Μελλίδης), Σαλούκας (79’ Ποντίκας), Μπλάτζιος, Θεολόγου (53’ Πεγκλής).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Σουντουρά, Γεωργιάδης (50’ Τσουμάνης), Δημητριάδης (66’ Δαλιανόπουλος), Πουρτουλίδης (57’ Δανδουλάκης), Κυβελίδης, Καλογέρης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης.