29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2018 - 19:37

Σοκ για την Α.Ε. Καραϊσκάκης

Εκτός ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας οι Αρτινοί, χάνοντας με 1-0 από τον Ο.Φ. Ιεράπετρας

Πρόωρα ολοκληρώθηκε η παρουσία της Α.Ε. Καραϊσκάκης στο Κύπελλο Ελλάδας, καθώς γνώρισε οδυνηρή ήττα με 1-0 από τον Ο.Φ. Ιεράπετρας την Κυριακή (16/9).

Στο Παγκρήτιο και στο πλαίσιο της γ' φάσης του θεσμού οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Μαρτσάκη να βρίσκει δίχτυα με διαγώνιο σουτ από δεξιά, αξιοποιώντας την κάθετη πάσα του Τοπούζη.

Οι Αρτινοί είχαν καλή ευκαιρία στο 7' με διαγώνιο σουτ του Ματθαίου που ήταν άστοχο, ενώ οι κυπελλούχοι Ερασιτεχνών έφτασαν κοντά στο 2-0 τρία λεπτά αργότερα, αλλά ο Μίγγας νικήθηκε από τον Στεφανάκο, ο οποίος ενήργησε αποτελεσματικά και στο τετ α τετ με τον Μαρτσάκη στο 20'.

Στο 24ο λεπτό ο Χρήστος Παπαδόπουλος εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ και ο Πρίφτης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, με τους «πράσινους» να μένουν κατόπιν χωρίς ευκαιρίες για πολλή ώρα.

Στο 62' ο Χούσος σκόραρε, αρχικά ο διαιτητής Τσαγκαράκης έδειξε σέντρα, αλλά εντέλει το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Σάκη Παπαβασιλείου.

Από εκεί και πέρα, ο ΟΦΙ διαχειρίστηκε το προβάδισμά του, ολοκλήρωσε την έκπληξη και πέρασε στη φάση των ομίλων του θεσμού.

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτης, Αναστασόπουλος, Μίγγας, Κορομηλάς, Πότσι, Μούτσα, Καλημέρης (74' Χίσι), Τοπούζης, Μ. Παπαδόπουλος, Πυθαρούλης (79' Τζελέπης), Μαρτσάκης (85' Μηνάς).

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Σάκης Παπαβασιλείου): Στεφανάκος, Καραγιαννίδης, Μαχαίρας, Χούσος, Λίτσκας, Χρ. Παπαδόπουλος (79' Άλεξιτς), Μπεκατώρος (24' Παναγιώτου), Καπίας, Ψιάνος, Παπανίκου, Ματθαίου (57' Κάκκο).