20/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2018 - 19:21

Πρόκριση για Τρίκαλα στα Γιαννιτσά

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ο ΑΟΤ με νίκη 3-2

Την πρόκριση για τους ομίλους του κυπέλλου Ελλάδας πήραν τα Τρίκαλα, που επικράτησαν την Κυριακή (16/9) εκτός έδρας με 3-2 των Γιαννιτσών.

Οι «κυανέρυθροι» ήταν ανώτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση τους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έφτασαν στην επικράτηση.

Ο Συμελίδης, πάντως, στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου ήταν αυτός που σκόραρε και άνοιξε τον δρόμο προς την πρόκριση για την ομάδα του.

Στο 55’ ο Τσιμίκας βρήκε δίχτυα για το 2-0 του ΑΟΤ και δύο λεπτά αργότερα ο Γκόλιας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, μετά από χέρι του Σέρα, σφράγισε ουσιαστικά την πρόκριση των Τρικάλων, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Οι Γιαννιτσώτες κατάφεραν να μειώσουν σε 1-3 με τον Παντελίδη στο 62’, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα, που ο ΑΟΤ έμεινε αναγκαστικά με δέκα παίκτες λόγω τραυματισμού του Γκόλια, ο Ζαρογιάννης με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ (Δημήτρης Τομπάζης): Κύρου, Μπάμπαλης, Σέρα, Ιορδανίδης, Παπασυμεών, Πέλκας (58’ Κοβάτσης), Ζαρογιάννης, Κοτσαρίδης, Ζούρκος, Καραγιάννης (77’ Παγουρτζής), Παντελίδης (66’ Χουσεΐνογλου).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ταΐρης, Γκότοβος, Συριόπουλος, Γκόλιας, Γκουγκούδης, Τριανταφυλλάκος, Γιουκαρής (68’ Γκατζολάρι), Ράντι, Μακρίδης (60’ Μακρίδης), Συμελίδης (77’ Σταματάκος), Τσιμίκας.