24/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2018 - 19:08

Πέρασε με Καρατσανάκοφ η Παναχαϊκή

Νίκη με 2-0 και πρόκριση στο Κύπελλο επί της Κορίνθου

Την ανωτερότητα της έδειξε η Παναχαϊκή, επικρατώντας την Κυριακή (16/9) με 2-0 εκτός έδρας της Κορίνθου και παίρνοντας έτσι την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου ήταν ο Αντόν Καρατσανάκοφ, οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της νίκης.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο άσος των φιλοξενούμενων με σουτ, ύστερα από πολύ καλή πάσα του Αντωνακόπουλου, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, ενώ στο 58’ ο ίδιος παίκτης με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ κλείδωσε τη νίκη-πρόκριση.

Μάλιστα ο Καρατσανάκοφ είχε και δοκάρι στο παιχνίδι, στο 20’, ενώ οι γηπεδούχοι στα τελευταία είκοσι λεπτά του αγώνα ανέβασαν ρυθμό, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την αντίπαλη εστία.

ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Σταύρος Μπινιάρης): Σκούρτης, Βασιλάρης, Φίλης, Καμπιώτης, Τζανέτος, Τριμπόνιας, Τασόπουλος (46' Αμπαδιωτάκης) Μαγκινάς, Κοτόφ, Μαυρέλης (63' Γκουζιώτης), Καπλατζής.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καπουταγλής, Πολίμος, Σταμόπουλος, Σωτηράκος, Τσελεπίδης, Παπατόλιος (62' Σταυρόπουλος), Πλέγας, Καρατσανάκοφ (69' Μωραϊτης), Κυνηγόπουλος, Κόλ (54' Ελευθεριάδης), Αντωνακόπουλος.