19/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2018 - 13:05

«Στραπάτσο» για τη Σπάρτη, αποκλείστηκε από τη Θύελλα Καμαρίου

Οι Λάκωνες ηττήθηκαν 1-0 στη Νάξο και έμειναν εκτός ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας

Ηχηρό... χαστούκι με το «καλημέρα» για τη Σπάρτη. Οι Λάκωνες ηττήθηκαν 1-0 από τη Θύελλα Καμαρίου το πρωί της Κυριακής (16/9) στη Νάξο και έμειναν εκτός ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Φυσικά, πρόκειται για μια ιστορική στιγμή για την ομάδα της Σαντορίνης και γενικότερα το ποδόσφαιρο των Κυκλάδων που πλέον περιμένει να μάθει τους αντιπάλους της που δεδομένα θα είναι πρωτοκλασάτοι.

Η Σπάρτη μπήκε πιο δυνατά, αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι σκόραραν στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν. Στο 9ο λεπτό, ο Αργυρίου έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο σουτ νίκησε τον Πάντο για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα ο Φίλων προσπάθησε να «κρεμάσει» τον αντίπαλο γκολκίπερ, αλλά ο Βλάχος έδιωξε με το κεφάλι, ενώ στο 15' ο Ντο Ρέις έκανε το σουτ, αλλά ο Ανδριόλας μπόκαρε.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, με τα μαρκαρίσματα στη μεσαία γραμμή να κυριαρχούν. Μοναδική καλή στιγμή μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους ήταν μια κεφαλιά του Βλαχομήτρου λίγο μετά το μισάωρο που μπλόκαρε ο Ανδριόλας.

Στην επανάληψη, η Σπάρτη πίεσε για την ισοφάριση, αλλά ο Ανδριόλας σταμάτησε ξανά τον Βλαχομήτρο στο 60'. Ο Βαζέχα πέρασε όλα τα επιθετικά του όπλα στο ματς, αλλά η ομάδα της Σαντορίνης ανταποκρίθηκε άριστα.

Ο Σπανός είδε το σουτ του για τη Θύελλα να περνά μόλις άουτ στο 67', ενώ στο 68' ο Παντος αναγκάστηκε σε σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Μαυρομάττη.

Ο Στογιανοβιτς νικήθηκε από τον Ανδριόλα στο 75', με τον γκολκίπερ της Θύελλας να αντιδρά σωστά και απέναντι στον Βλαχομήτρο στο 89', κρατώντας μέχρι τέλους το ιστορικό 1-0.

Μάλιστα, Αργυρίου και Ζανελάρι είχαν ευκαιρία και για δεύτερο γκολ στο 77' και το 83' αντίστοιχα, αλλά το τέρμα του πρώτου αποδείχθηκε υπεραρκετό.

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ (Κώστας Μιχάλης): Ανδριόλας, Σπανός, Γελαδάρης, Μαντούσης, Ρέτζο, Σιμιτσής, Φίλων, Φύτρος Μ. (84' Αρβανίτης), Αργυρίου, Ερρίκος (90' Γατσέλος), Μαυρομάτης (74' Ζανελάρι).

ΣΠΑΡΤΗ (Κριστόφ Βαζέχα): Πάντος, Οικονόμοπουλος, Κοζάκης, Βλάχος (58' Τιεντσέ), Φραγκούλης, Παυλής, Κολτσίδας, Στογιάνοβιτς, Ντος Ρέις (62' Σαραντόπουλος), Μαντζίρης (81' Καινούργιος), Βλαχομήτρος.