20/04/2024
ΛΑΜΙΑ | Σάββατο 8 Σεπτεμβρίου 2018 - 19:54

Φιλική νίκη για τη Λαμία στο ντεμπούτο Χάβου

Οι Φθιώτες κέρδισαν εκτός έδρας τον Απόλλωνα Λάρισας με 3-1

Με φιλικό διπλό συνδυάστηκε το ανεπίσημο ντεμπούτο του Μάκη Χάβου στον πάγκο της Λαμίας, η οποία επιβλήθηκε το Σάββατο (8/9) με 3-1 του Aπόλλωνα Λάρισας.

Παράλληλα, χρόνο συμμετοχής πήραν και τα τρία από τα τέσσερα πρόσφατα μεταγραφικά αποκτήματα, οι Μαστούρ, Καραμάνος και Σκόνδρας συγκεκριμένα, με τον Μπαντή να είναι ακόμα ανέτοιμος από την πλευρά του.

Οι Θεσσαλοί είχαν την πρώτη σημαντική ευκαιρία στο ματς, καθώς στο 4ο λεπτό ο Σαράνοφ σταμάτησε τα διαδοχικά σουτ των Λουκάο και Μαρκολίνο.

Ο Σέρβος γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ και την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουρτεσιώτη στο 23', ενώ στο 31' ο Τασιούλης έκανε ωραία ατομική ενέργεια, σούταρε και η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα οι Φθιώτες άνοιξαν το σκορ, με τον Μπλάζιτς να σεντράρει από αριστερά και τον Μπαράλες να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά, για να χάσει σπουδαία ευκαιρία για το 0-2 ο Μαστούρ στο 36', καθώς νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Κουτογλίδη.

Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 48', με τον Μαρκολίνο να αξιοποιεί με πλασέ τη σέντρα του Τασιούλη από δεξιά, για να αποσοβήσει το 1-2 ο Μαντζάρης στο 51', αποκρούοντας το σουτ του Επστάιν.

Στο 55ο λεπτό ο Καραγκούνης δέχθηκε στην πλάτη της άμυνας την υπέροχη κάθετη πάσα του Μπλάζιτς, για να σημαδέψει με ψηλοκρεμαστό πλασέ το οριζόντιο δοκάρι, με τον Δημούτσο να βρίσκει δίχτυα με όμορφο σουτ στην κίνηση στο 68'.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπούντνικ στο 76', πιάνοντας το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και με τον Μαντζάρη να μην αντιδρά σωστά χάνοντας την μπάλα μέσα από τα χέρια του, ενώ στο 82' ο γκολκίπερ των Θεσσαλών εξουδετέρωσε το πολύ δυνατό σουτ του Παπαργυρίου.

AΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μαρσέλο Τροΐζι): Κουτογλίδης, Σκούπρας, Κοντοές, Σουλιώτης, Κουρτεσιώτης, Λούκας, Χατζής, Ριμπερί (21' Καμπέρης), Μαρκολίνο, Λουκάο, Τασιούλης.

Πάγκος: Μαντζάρης, Κοντοθανάσης, Κακάμης, Βαγενάς, Γκουντρουμπής, Ταουσάνης, Γαρυφαλλόπουλος, Τσακυργιάννης, Αγιώτης, Μπιμπάι, Ζαΐμι.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπλάζιτς, Μαστούρ, Καραγκούνης, Καραμάνος, Μπαράλες.

Έπαιξαν και οι: Μελίσσας, Σκόνδρας, Επστάιν, Ασίγκμπα, Καρυπίδης, Πλιάτσικας, Οσμάν, Παπαργυρίου, Μπουλούλης, Τσούκαλος, Μπούντνικ.

Πηγή ΦΩΤΟ: lamiaragate3