04/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Δευτέρα 27 Αυγούστου 2018 - 02:03

Αποκλεισμός στα πέναλτι για την Καλαμάτα

Η Κόρινθος προκρίθηκε στη β' φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας με 5-4 (καν. διάρκεια 1-1, παράταση 2-2)

Πρόωρα ολοκληρώθηκε η παρουσία της Καλαμάτας στο Κύπελλο Ελλάδας, χάνοντας την Κυριακή (26/8) με 5-4 στα πέναλτι από την Κόρινθο για την 1η φάση του θεσμού  (καν. διάρκεια 1-1, παράταση 2-2).

Η «Μαύρη Θύελλα»άνοιξε το σκορ στο 6' με πλασέ του Αθανασόπουλου, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι με τον Κοστόφ στο 66'.

Η ομάδα του Σταύρου Μπινιάρη έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μυργιώτη στο 90', ωστόσο στο 101' ο Καμπιώτης έγραψε το 2-1, για να ισοφαρίσουν οι Μεσσήνιοι με τον Μπίζο στο 106ο λεπτό.

Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία για το διπλό πρόκρισης στο 113', με τον Λαθύρη να νικιέται από τον γκολκίπερ της Κορίνθου Σκλαβενίτη σε εκτέλεση πέναλτι κι έτσι όλα κρίθηκαν στη... ρώσικη ρουλέτα.

Ο Κόκκαλης αστόχησε για τους Καλαματιανούς, οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα εύστοχοι κι έτσι ήταν εκείνοι που πήραν την πρόκριση για τη β' φάση.

ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Σταύρος Μπινιάρης): Σκλαβενίτης, Γκουριώτης, Φίλης, Μαγγίνας, Μαυρέλης, Βασιλάρης, Τριμπόνιας, Καμπιώτης Μυργιώτης, Καπλατζής, Κοτόφ.

Έπαιξε και ο Μπρενόζι.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κόκκαλης, Παντσιώτης, Οικονομέας (49' λ. τρ. Χότζας), Μπίζος, Καράμπελας, Ζαχαρόπουλος, Αθανασόπουλος, Πινδώνης, Μπιτσάνης, Λαθύρης, Κανελλόπουλος (106' Κανανάι).