Ισπανία | Δευτέρα 20 Αυγούστου 2018 - 01:24

Άνετο ξεκίνημα για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Οι «μερένχες« ξεπέρασαν με 2-0 την αντίσταση της Χετάφε

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα η Ρεάλ Μαδρίτης στο πρώτο της παιχνίδι στη Λα Λιγκα, στη μετά Κριστιάνο Ρονάλντο εποχή.

Η «Βασίλισσα» φιλοξένησε τη συμπολίτισσα Χετάφε και χωρίς να ιδρώσει τη νίκησε με σκορ 2-0.

Οι παίκτες του Λοπετέγκι ήταν κλάσεις ανώτεροι από τους αντιπάλους τους, πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και κατέκτησαν άνετο το πρώτο τους τρίποντο στη σεζόν.

Στο 16' ο Μπέιλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Σορία ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καρβαχάλ με ωραία κεφαλιά έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ουαλός άσος βρήκε δίχτυα με σουτ πάνω στον κίνηση, διπλασίασε τα τέρματά τους και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Νάτσο, Μαρσέλο, Θεμπάγιος (71’ Μόντριτς), Κρόος, Ίσκο (58’ Κασεμίρο), Ασένσιο, Μπενζεμά, Μπέιλ (77’ Λούκας Βάθκεθ).

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Σουάρες, Γκονζάλες, Ντακονάμ, Καμπρέρα, Πορτίγιο (64’ Αλέχο), Αραμπαρί, Σιμπασάκι, Μαξίμοβιτς, Ντιεντιού (58’ Μάτα), Μολίνα (71’ Άνχελ).

Tα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή (17/8)

Χιρόνα - Βαγιαδολίδ 0-0

Μπέτις - Λεβάντε 0-3 (38' Μάρτι, 54', 90'+5 Μοράλες)

Σάββατο (18/8)

Θέλτα - Εσπανιόλ 1-1 (52’ αυτ. Νταβίντ Λόπεθ – 45’ Χερμόσο)

Βιγιαρεάλ - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-2 (16’ Μορένο – 40’ Γουίλιαν Ζοσέ, 71’ Χουάνμι)

Μπαρτσελόνα - Αλαβές 3-0 (64’, 90+2’ Μέσι, 83’ Κουτίνιο)

Κυριακή (19/8)

Έιμπαρ - Ουέσκα 1-2 (69’ Εσκαλάντε – 5’, 40’ Γκαγιάρ)

Ράγιο Βαγεκάνο - Σεβίλλη 1-4 (85’ Εμπάρμπα – 15’ Βάσκες, 31’, 45’, 79’ Αντρέ Σίλβα)

Ρεάλ Μαδρίτης - Χετάφε 2-0 (20’ Καρβαχάλ, 51’ Μπέιλ)