19/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 19 Αυγούστου 2018 - 17:52

Κουρασμένη η Μπέρνλι και ήττα

Η Γουότφορντ πήρε το διπλό με 3-1 κόντρα στην αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Γιουρόπα Λιγκ * Καταιγιστική η Σίτι ενάντια στη Χάντερσφιλντ (6-1)

Την πρώτη φετινή της ήττα στην Πρέμιερ Λιγκ γνώρισε η Μπέρνλι, χάνοντας εντός έδρας με 3-1 από τη Γουότφορντ για τη 2η αγωνιστική το απόγευμα της Κυριακής (19/8).

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ έβγαλε κούραση από τη μεσοβδόμαδη επικράτησή της στην παράταση κόντρα στην Μπασακσεχίρ, με τον Γκρέι να ανοίγει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό στο «Τερφ Μουρ».

Η ομάδα του Σον Ντάις απάντησε τρία λεπτά αργότερα, με τον Ταρκόφσκι να αξιοποιεί με κεφαλιά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Γκούντμουντσον, αλλά μέχρι εκεί.

Ο Ντίνι στο 48' και ο Χιουζ στο 51' έδωσαν το τρίποντο στους φιλοξενούμενους, που έκαναν το δύο στα δύο κι ενώ η Μπέρνλι δεν έχει γευθεί ακόμα τη χαρά της νίκης.

Την ίδια στιγμή, η πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι έκανε... πάρτι ενάντια στη Χάντερσφιλντ, τη σάρωσε με 6-1 και με τον Αγκουέρο να σημειώνει χατ τρικ, διπλασιάζοντας με τη σειρά της τις νίκες της.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Χαρτ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Γουόρντ (74' Τέιλορ), Κορκ, Γουέστγουντ, Χέντρικ (70' Βόουκς), Λένον, Γκούντμουντσον, Γουντ (65' Mπαρνς).

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Φόστερ, Γιάνμαατ, Καμπασελέ, Κάθκαρτ, Χολέμπας, Καπού, Ντουκουρέ, Χιουζ (83' Κίκο), Περέιρα, Ντίνι (89' Σαξές), Γκρέι (68' Σεμά).

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο (18/8)

Κάρντιφ - Νιούκαστλ 0-0

* Στο 66' αποβλήθηκε ο Χέιντεν της Νιούκαστλ

** Στο 90'+6 χαμένο πέναλτι για τη Νιούκαστλ

Έβερτον - Σαουθάμπτον 2-1 (15' Γουόλκοτ, 31' Ριτσάρλισον - 54' Ινγκς)

Λέστερ - Γουλβς 2-0 (29' αυτ. Ντόχερτι, 45' Μάντισον)

* Στο 66' αποβλήθηκε ο Βάρντι για τη Λέστερ

Τότεναμ - Φούλαμ 3-1 (43' Λούκας Μόουρα, 74' Τρίπιερ, 77' Κέιν - 52' Μίτροβιτς)

Γουέστ Χαμ - Μπόρνμουθ 1-2 (32' πεν. Αρναούτοβιτς - 60' Γουίλσον, 66' Κουκ)

Τσέλσι - Άρσεναλ 3-2 (9' Πέδρο, 20' Μοράτα, 81' Αλόνσο - 37' Μχιταριάν, 41' Ιβόμπι)

Κυριακή (19/8)

Μπέρνλι - Γουότφορντ 1-3 (6' 6' Ταρκόφσκι - 3' Γκρέι, 48' Ντίνι, 51' Χιουζ)

Μάντσεστερ Σίτι - Χάντερσφιλντ 6-1 (25', 35', 75' Αγκουέρο, 31' Γκαμπριέλ Ζεζούς, 48' Νταβίντ Σίλβα, 84' αυτ. Κονγκολό - 43' Στάνκοβιτς)

Μπράιτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (18.00)