24/04/2024
Ισπανία | Κυριακή 19 Αυγούστου 2018 - 01:35

Άνοιξε λογαριασμό ο Μέσι…

Η Μπαρτσελόνα έκανε ποδαρικό με το... δεξί στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, κερδίζοντας 3-0 την Αλαβές με δις σκόρερ τον μεγάλο της αστέρα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι, η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε με 3-0 της Αλαβές στο «Καμπ Νόου» το βράδυ του Σαββάτου (18/8) και έκανε ιδανική πρεμιέρα στο φετινό πρωτάθλημα της Λα Λίγκα.

Πάντως η νίκη των «μπλαουγκράνα» ήταν πιο δύσκολη απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ καθώς οι φιλοξενούμενοι τους έβαλαν δύσκολα.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε 11 τελικές στο πρώτο ημίχρνο, μεταξύ των οποίων και δοκάρι του Μέσι στο 37’ μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά δεν σκόραρε.

Ωστόσο, στο 64’ ο Αργεντινός σούπερ σταρ δεν λάθεψε και με νέο φάουλ άνοιξε το σκορ. Στο 66’ είχε και δεύτερο δοκάρι προτού ο Κουτίνιο στο 83’ γράψει το 2-0 κλειδώνοντας τη νίκη των Καταλανών. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ξανά ο Μέσι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με ωραίο τελείωμα.

Νωρίτερα, η Σοσιεδάδ πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της Βιγιαρεάλ με 2-1 ενώ Θέλτα και Εσπανιόλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Αλμπα, Σέρχι Ρομπέρτο, Ουμτιτί, Σεμέδο (83' Κουτίνιο), Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (85' Βιδάλ), Μέσι, Σουάρες, Ντεμπελέ ( 77' Αρτούρ)

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Λάγκαρντια, Μαριπάν, Ντουέρτε, Μαρτίν, Γουακάσο, Γκαρθία, Τόρες (68' Μαρίν), Ιμπάι, Γιόνι (68' Μπαστόν), Σομπρίνο (71' Μπούργκι)