25/04/2024
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Σάββατο 18 Αυγούστου 2018 - 22:59

Νίκησε την Παναχαϊκή ο Πανιώνιος

Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 2-1 σε φιλικό παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη

Νικηφόρα έκλεισε ο Πανιώνιος τα φιλικά του παιχνίδια… Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 2-1 της Παναχαϊκής το Σάββατο (18/8) και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην πρεμιέρα τους στη φετινή Σούπερ Λίγκα με αντίπαλο τον ΟΦΗ.

Οι «κυανέρυθροι» έπαιξαν κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, ικανοποιώντας τους περίπου 600 φίλους τους που έδωσαν το «παρών» στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης.

Από την πλευρά τους, οι Αχαιοί κοίταξαν στα μάτια τους γηπεδούχους αλλά δεν κατάφεραν να αποσπάσουν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Ζοσέ Ανιγκό μπήκε καλύτερα στο ματς, έχοντας 4 τελικές προσπάθειες στα πρώτα 11 λεπτά, και στο 26’ άνοιξαν στο σκορ, με ψύχραιμο πλασέ του Κούρντι.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι Αχαιοί στην πρώτη τους επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ ισοφάρισαν σε 1-1, με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Μωραΐτη. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχου του ματς είχαν κάποιες καλές στιγμές και στο 45’ ανέκτησαν το προβάδισμά τους, με τον Σπιριντόνοβιτς να γράφει το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος συνέχιζε να έχει την υπεροχή και τις ευκαιρίες ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Μανοϊλοβιτς, Κότσιτς (75' Σαραμαντάς), Κούρντι (76' Παπαγεωργίου), Μπανανά, Ντομίνγκες (79' Τσιλούλης), Σταυρόπουλος (46' Ντε Ταντέο), Οικονομίδης (46' Πίριζ), Κεϊτά (64' Άλμπεργκ), Μασούρας (64'Αλί), Σπιριντόνοβιτς (46' Σεράφ), Ντουρμισάι (64' Καμαρά).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Κολοβούρης, Πολίμος, Ντάσιος, Σωτηράκος, Κοτσώνης, Παπατόλιος, Κολ, Πλέγας, Ελευθεριάδης, Καρατσανάκοφ, Μωραϊτης.

Έπαιξαν και οι: Καπουταγλης, Σταμόπουλος, Πολυχρόνης, Τσελεπίδης, Παταπής, Λουμπαρδέας, Μασούρας Ν., Κυνηγόπουλος, Μαυρίας, Αντωνακόπουλος, Σταυρόπουλος.