18/04/2024
Ιταλία | Σάββατο 18 Αυγούστου 2018 - 21:25

Από την κόλαση, στον παράδεισο η Γιουβέντους!

Η «Μεγάλη Κυρία» τα χρειάστηκε κόντρα στην Κιέβο αλλά τη νίκησε με ανατροπή στις καθυστερήσεις (2-3) * Χωρίς γκολ το ντεμπούτο του Ρονάλντο

Από την έδρα της Βερόνα ξεκίνησε η προσπάθεια της Γιουβέντους για την υπεράσπιση των σκήπτρων της… Η «Μεγάλη Κυρία» αντιμετώπισε το Σάββατο (18/8) την Κιέβο και λίγο έλειψε να την πληρώσει…

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 2-1 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου αλλά, οι πρωταθλητές με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε το επίσημο ντεμπούτο του με τους «μπιανκονέρι», είχε διάθεση αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Μόλις στο 3’ ο Κεντίρα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Μαξμιλιάνο Αλέγκρι αλλά στο 38’ ο Στεπίνσκι ισοφάρισε στο 1-1.

Στο 56’ ο Τζακερίνι έγραψε με πέναλτι το 2-1 για τους γηπεδούχους αλλά στο 77’ με αυτογκόλ του Μπάνι έγινε το 2-2.

Τη λύση για τους φιλοξενούμενους έδωσε ο Μπερναρντέσκι ο οποίος μετά από πάσα του Άλεξ Σάντρο έγραψε το 3-2 χαρίζοντας το τρίποντο στη Γιουβέντους.

ΚΙΕΒΟ: Σορεντίνο (90+1' Σέκουλιν), Τόμοβιτς, Ροσετίνι, Μπάνι, Κατσατόρε, Ριγκόνι, Ραντοβάνοβιτς, Χετεμάι (78' Ομπι), Ντεπάολι, Στεπίνσκι (66' Τζόρτζεβιτς), Τζακερίνι

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Αλεξ Σάντρο, Ζοάο Κανσέλο, Κεντίρα (84' Τσαν), Πιάνιτς, Κουαδράδο (56' Μπερναρντέσκι), Ντάγκλας Κόστα (64' Μάντζουκιτς), Ντιμπάλα, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο (18/8)

Κιέβο – Γιουβέντους 2-3 (38’ Στεπίνσκι – 56’ πεν. Τζακερίνι – 3’ Κεντίρα, 77’ Μπάνι, 90+3’ Μπερναρντέσκι)

Λάτσιο – Νάπολι (21:30)