29/03/2024
Ομάδες | Σάββατο 18 Αυγούστου 2018 - 20:57

Φιλικό «Χ» στα Πηγάδια

Ξάνθη και ΑΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 * Φωνάζουν για δύο φάσεις οι Θεσσαλοί

Την ευκαιρία να τεστάρουν την ετοιμότητα των παικτών τους, λίγες μέρες πριν από την πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας, είχαν το Σάββατο (18/8) Μίλαν Ράσταβατς και Σωτήρης Αντωνίου.

Ξάνθη και ΑΕΛ συγκρούστηκαν φιλικά στα Πηγάδια, μένοντας έμειναν στο 1-1.

Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι.

Με την έναρξη του αγώνα, τα σουτ των Ντέλετις και Κίκε Μπούλα δεν βρήκαν στόχο για να φτάσουμε στο 40’ όταν ο ρέφερι Τζουμαλάκης υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χούμπτσεβ, απόφαση που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των Θεσσαλών. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι «βυσσινί» σκόραραν με το Μόρσι αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μέσα σε νέες αντιδράσεις των παικτών του Σωτήρη Αντωνίου.

Στην επανάληψη, οι «βυσσινί» έβγαλαν αντίδραση και στο 58’ έφεραν το ματς στα… ίσια με πέναλτι του Φατιόν.

Στα λεπτά που απέμεναν δεν σημειώθηκε κάτι το αξιοσημείωτο, εκτός από ένα σουτ του Ντουρίτσκοβιτς στο 82’ που εξουδετέρωσε ο Κρίστινσον.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σιλά, Μπαξεβανίδης, Μελιόπουλος, Κασάδο, Ντε Λούκας, Καμαρά, Ντουρίτσκοβιτς, Γέντρισεκ, Κίκε Μπουλά, Κάστρο.

Έπαιξαν και οι: Θυμιάνης, Φλίσκας, Καντά, Κοβάσεβιτς, Φασίδης, Ορφανίδης.

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου) Κρίστινσον, Γκόλιας, Γρομητσάρης, Χούμπτσεβ,  Ντέλετιτς, Σαχίτι, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Πίτι, Μόρσι, Κούνιτς.

Έπαιξαν και οι: Σουλούκος, Καρανίκας, Γκόϊκοβιτς, Μπάλλας, Λεοζίνιο, Φρίουι, Νούνιτς.