24/04/2024
Γαλλία | Σάββατο 18 Αυγούστου 2018 - 20:32

Το πήρε μόνος του ο Εμπαπέ…

Με δύο γκολ, ο επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν οδήγησε την ομάδα του σε νίκη επί της Γκινγκάμπ (1-3)

Ο Εμπαπέ να’ ναι καλά… Η Παρί Σεν Ζερμέν βρέθηκε μια ανάσα από τη γκέλα το Σάββατο (18/8) ωστόσο κατάφερε να περάσει με 3-1 από την έδρα της Γκινγκάμπ κάνοντας το 2Χ2 στη Λιγκ 1.

Οι Παριζιάνοι οφείλουν πολλά στον 19χρονο επιθετικό, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο γκολ τους ξελάσπωσε.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την ομάδα του Τόμας Τούχελ, καθώς στο 20’ ο Ρου τους έδωσε στο προβάδισμα.

Ο Γερμανός τεχνικός έριξε με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου τον Εμπαπέ στο γήπεδο και εκείνος ανέλαβε δράση. Στο 53’ ο Νεϊμάρ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το ματς στα… ίσια ωστόσο με δύο γκολ στο 82’ και στο 90’ ο Γάλλος επιθετικός διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ: Γιόνσον, Ικοκό, Κερμπρά, Εμπόα Εμπόα, Ρεμπόσο, Μπλα, Ντιντό (81’ Σορμπόν), Κοκό, Μπενεζέ (66’ Ροντελέν), Τουράμ (75’ Σαλιμπίρ), Ρου

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Μπουφόν, Μενιέ, Τ. Σίλβα, Μαρκίνιος, Νταγκμπά, Μπερνέντ (80’ Λο Σέλσο), Ραμπιό, Ενκουνκού (74’ Ντιαμπί), Ντι Μαρία, Γουεά (46’ Εμπαπέ), Νεϊμάρ