28/03/2024
Ειδήσεις | Πέμπτη 16 Αυγούστου 2018 - 00:49

Ντόρτια η Ατλέτικο στη Ρεάλ και κούπα...

Με 4-2 στην παράταση νίκησαν οι «ροχιμπλάνκος», κατακτώντας το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ

Η Ατλέτικο είχε συνηθίσει να χάνει από τη Ρεάλ στις μεταξύ τους ευρωπαϊκές αναμετρήσεις, αλλά το βράδυ της Τετάρτης (15/8) στο Ταλίν χαμογέλασε, παίρνοντας εμφατικά το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ για τρίτη φορά στην ιστορία της, όπως μαρτυρά το τελικό 4-2 μετά από παράταση.

Στον μαδριλένικο «εμφύλιο» ο Ντιέγκο Κόστα άνοιξε το σκορ στα 49 δευτερόλεπτα από την έναρξη του αγώνα, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να ισοφαρίζουν στο 27' με τον Μπενζεμά.

Στο 63ο λεπτό ο Σέρχιο Ράμος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε προβάδισμα στη «βασίλισσα», αλλά από εκεί και πέρα οι «ροχιμπλάνκος» έκαναν... πάρτι.

Ο Ντιέγκο Κόστα βρήκε ξανά δίχτυα στο 79', για να ακολουθήσει η γκολάρα του Σαούλ Νίγκεθ στο 99' με υπέροχο σουτ στην κίνηση.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Κόκε διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και η Ατλέτικο ξεκίνησε ιδανικά τα επίσημα παιχνίδια της στη φετινή σεζόν.

Αντίθετα, εφιαλτικό ήταν το ντεμπούτο του Χουλιέν Λοπετέγκι στον πάγκο των «μερένχες», που χωρίς τον Ζινεντίν Ζιντάν πια στην τεχνική τους ηγεσία και τον Κριστιάνο Ρονάλντο στον αγωνιστικό χώρο δείχνουν ήδη να έχουν πέσει επίπεδο.

ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο (76' Θεμπάγιος), Κρόος (102' Μαγιοράλ), Μπέιλ, Ίσκο (83' Βάθκεθ), Ασένσιο (57' Μόντριτς), Μπενζεμά.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γoδίν, Ερναντέζ, Κόκε, Ρόντρι (71' Βιτόλο), Σαούλ, Λεμάρ (90' Πάρτεϊ), Γκριεζμάν (56' Κορέα), Κόστα (109' Χιμένες).