25/04/2024
Ισπανία | Δευτέρα 13 Αυγούστου 2018 - 01:17

Σούπερ 13 για τη Μπαρτσελόνα του Βαλβέρδε!

To πήρε και αυτό η παρέα του Μέσι, καθώς λύγισε με 2-1 την πολύ καλή Σεβίλλη * Έχασαν πέναλτι στο 91’ οι ηττημένοι! * Απίθανο το νικητήριο γκολ του Ντεμπελέ

Αχόρταγη και αυτό δικό της! «Μήνυμα» εν όψει της νέας σεζόν στις εγχώριες διοργανώσεις έστειλε η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε με 2-1 της Σεβίλλης και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ισπανίας το βράδυ της Κυριακής (12/8) στην Ταγγέρη του Μαρόκο.

Αυτό είναι το 13ο τρόπαιο στο εν λόγω θεσμό στην ιστορία των «μπλαουγκράνα» και έρχεται να σφραγίζει με ιδανικό τρόπο το νταμπλ από το πρωτάθλημα και το Κύπελλο 2018.

Ταυτόχρονα, όμως, το Σούπερ Καπ ήταν και η κούπα, που έλειπε από τον Ερνέστο Βαλβέρδε στο διάστημα, που βρίσκεται στον πάγκο των Καταλανών.

Βέβαια, αυτό το Σούπερ Καπ η Μπαρτσελόνα το πήρε δύσκολα, καθώς η Σεβίλλη ήταν πολύ καλή και διεκδίκησε μέχρι το τελευταίο λεπτό τον πρώτο τίτλο της νέας ποδοσφαιρικής χρονιάς στην Ισπανία.

Μάλιστα, οι ηττημένοι απώλεσαν τη χρυσή ευκαιρία να πάνε τον τελικό (επιτέλους μονός και όχι διπλός όπως μέχρι πέρσι) στην παράταση, καθώς έχασαν πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Το ματς, πάντως, ήταν ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκεια του με τον Μέσι και την παρέα του να μην έχουν εύκολο έργο…

Ο Αργεντινός άσος δεν σκόραρε και γενικά κινήθηκε σε ρηχά νερά (χωρίς να είναι βέβαια κακός), καθώς τόσο ο ίδιος όσο και οι συμπαίκτες του, που ήταν στο Μουντιάλ της Ρωσίας φάνηκαν πως ακόμα δεν είναι σε φόρμα. Παρά ταύτα ο Μέσι είναι πλέον ο μεγάλος αρχηγός σε τίτλους της Μπαρτσελόνα φτάνοντας στο σύνολο τους 33, έναν περισσότερο από τον Ινιέστα!

Και όλα αυτά σε ένα ματς, που ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τη Σεββίλη, αφού μόλις στο 9’ άνοιξε το σκορ με σουτ του Σαράμπια.

Μετά το σοκ η Μπαρτσελόνα ανέβασε στροφές από το 20’ και κατάφερε να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα κάνοντας το 1-1 στο 42’ με πλασέ του Πικέ, έπειτα από διπλό δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση του Μέσι.

Στο β’ ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε, η Σεβίλλη ήταν καλύτερη και πιο απειλητική και μάλιστα είχε δοκάρι στο 62’ σε κεφαλιά του Βάσκες…

Ωστόσο, ένα πεντάλεπτο πίεσης έδωσε το δεύτερο τέρμα στην ομάδα του Βαλβέρδε… Γκολ για Όσκαρ με απίθανο βολέ του Ντεμπελέ στο 79’, που έστειλε συστημένη την μπάλα από τη δεξιά διαγώνιο και λίγο έξω από την περιοχή στο απέναντι «γάμα» της εστίας του εξαιρετικού Βάτσλικ, μιλάμε για το άπιαστο στην κυριολεξία σουτ δοκάρι και… μέσα!

Ωστόσο, μετά το 2-1 η Μπάρτσα χαλάρωσε και στο τσακ γλίτωσε την περιπέτεια. Στο 90’ ο Τερ Στέγκεν «αναγκάστηκε» να ανατρέψει τον επερχόμενο Αλέις Βιδάλ, αλλά η κάκιστη εκτέλεση του Μπεν Γεντέρ ένα λεπτό αργότερα, ήταν… βούτυρο στο ψωμί του γκολκίπερ Καταλανών, που μπλόκαρε σωτήρια την μπάλα.

ΣΕΒΙΛΛΗ (Πάμπλο Ματσίν): Βάτσλικ, Μερκάντο (85' Μπέν Γεντέρ), Κιερ, Γκόμεθ, Νάβας, Μέσα, Μπανέγα, Εσκουδέρο, Βάσκες, Μουριέλ (60' Σίλβα), Σαράμπια (71' Α. Βιδάλ.)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σεμέντο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Ντεμπελέ (86' Βιντάλ), Μπουσκέτς, Αρτούρ (53' Κοουτίνιο), Ραφίνια (46' Ράκιτιτς), Σουάρες, Μέσι.