25/04/2024
ΛΑΜΙΑ | Σάββατο 11 Αυγούστου 2018 - 20:24

Κέρδισε με Μπερτόλιο η Λαμία

Οι Φθιώτες επικράτησαν 1-0 του Λεβαδειακού στο δεύτερο φιλικό ματς των δύο ομάδων

Λαμία και Λεβαδειακός διασταύρωσαν... φιλικά τα ξίφη τους για δεύτερη φορά μέσα σε μια εβδομάδα, με την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ να κερδίζει με 1-0 στο ΔΑΚ το Σάββατο (11/8).

Οι Φθιώτες κράτησαν σε ένα ακόμη ματς το μηδέν στα μετόπισθεν και μόνο ο ΝΠΣ Βόλος τους έχει... πληγώσει έως τώρα, ενώ τη λύση στην επίθεση έδωσε ξανά ο Φακούντο Μπερτόλιο, που είχε σκοράρει και στο πρόσφατο «Χ» με τους νεοφώτιστους της Β' Εθνικής.

Στο ΔΑΚ οι Βοιωτοί απείλησαν πρώτοι, με τον Μαρκόφσκι να αστοχεί από κοντά μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ από πλευράς γηπεδούχων ο Μπερτόλιο έκανε τη σέντρα σουτ στο 15' και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Λίγο άστοχο ήταν και το σουτ του Επστάιν δύο λεπτά αργότερα, με τον Λεβαδειακό να έχει σημαντική ευκαιρία στο 30', καθώς ο Νανγκίς βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή, έκανε την προβολή και ο Σαράνοφ έδιωξε δύσκολα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπλάζιτς έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ εκτός περιοχής, με τον Μπάγιτς να απομακρύνει τον κίνδυνο για την εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιακουμάκης νικήθηκε από τον Σαράνοφ τόσο στο 53' όσο και στο 55', με τον Μπερτόλιο να πετυχαίνει στο 63ο λεπτό με κεφαλιά το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Στο 76' ο Σαράνοφ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Ντιόγκο και στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Ιωαννίδη ήταν άστοχη.

Τέλος, στο 85ο λεπτό ο Αναστασιάδης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Όμο και σταμάτησε στο δοκάρι του Επασί.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Σαράνοφ, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Βάντερσον, Βασιλαντωνόπουλος, Επστάιν, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Τσούκαλος, Μπερτόλιο, Μπαράλες.

Έπαιξαν και οι: Κατσίκας, Παπαργυρίου, Μπουλούλης, Άντρονικ, Ρόμανιτς, Κωστίκας, Λαμπρόπουλος, Καραγκούνης, Μπούντνικ.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μπάγιτς, Όμο, Νανγκίς, Μαρκόφσκι, Ζησόπουλος, Σαβαντογκό, Μητρόπουλος, Καραχάλιος, Ντιόγκο, Χατζηλάμπρος, Τσαμπούρης.

Έπαιξαν και οι: Επασί, Σουμπίνιο, Βίντεκερ, Γιακουμάκης, Ιωαννίδης, Βήχος.