Αγγλία | Σάββατο 11 Αυγούστου 2018 - 16:55

Πρεμιέρα με το δεξί για την Τότεναμ

Νίκησε με 2-1, εκτός έδρας τη Νιούκαστλ για το αγγλικό πρωτάθλημα

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ η Τότεναμ.

Η ομάδα του του Μαουρίτσιο Ποκετίνο, το Σάββατο (11/8) το μεσημέρι, επικράτησε στο «St. James Park» της Νιούκαστλ με 2-1, με MVP τον παγκόσμιο πρωταθλητή με την Εθνική Γαλλίας και αρχηγό της, Ούγκο Γιορίς.

Τα γκολ για την Τότεναμ που δεν έκανε ούτε μια μεταγραφή (!) τη θερινή περίοδο, και έγινε η πρώτη ομάδα που το... καταφέρνει αυτό από το 2003, σημείωσαν στο 8ο λεπτό ο Βερτόνχεν και στο 18’ ο Ντέλε Άλι.

Για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 11’ ο Ισπανός Χοσέλου ενώ στο 48’ άγγιξαν την ισοφάριση με τον Νταμιέ, ο οποίος όμως, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ (Ρ. Μπενίτεθ): Ντουμπράβκα, Γέντλιν, Λασέλς, Κλαρκ, Ντάμετ, Ρίτσι (68' Ατσού), Σέλβεϊ, Ντιαμέ, Κένεντι, Αγιόθε Πέρεθ (81' Μούτο), Χοσέλου (59' Ροντόν).

ΤΟΤΕΝΑΜ (Μ. Ποτσετίνο): Λορίς, Οριέ, Ντάβιντσον Σάντσες, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντάιερ (88' Έιμος), Σισοκό, Λούκας Μόουρα (68' Ντεμπελέ), Έρικσεν, Άλι (80' Σον), Κέιν.