02/05/2024
Ειδήσεις | Δευτέρα 23 Ιουλίου 2018 - 02:21

Τα «θαλάσσωσε» η Λίβερπουλ

Οι «ρεντς» προηγήθηκαν, αλλά ηττήθηκαν με 3-1 από τη Ντόρτμουντ σε φιλικό στις ΗΠΑ

Την ήττα με σκορ 3-1 από τη Ντόρτμουντ γνώρισε η Λίβερπουλ σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη τα ξημερώματα τις Δευτέρας (23/7) στις ΗΠΑ και στην οποία δεν αγωνίστηκαν οι διεθνείς που βρέθηκαν στο πρόσφατο Μουντιάλ.

Οι «ρεντς» βρέθηκαν να προηγούνται στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η είσοδος του Πούλισιτς στην επανάληψη ήταν καθοριστική καθώς ο Αμερικανός σκόραρε δις, οδηγώντας τους Βεστφαλούς στη νίκη.

Οι Άγγλοι άνοιξαν το σκορ στο 25’ με τον Φαν Ντάικ αλλά στο 65’ ο Πούλισιτς με πέναλτι έφερε το ματς στα… ίσια.

Ο ίδιος παίκτης στο 89’ έδωσε προβάδισμα (2-1) στη Ντόρτμουντ, για να γράψει το τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις ο Λάρσεν.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (α' μέρος): Κάριους, Κλάιν, Μάτιπ (22' Γκόμεζ), Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Λάλανα, Μάρκοβιτς, Καμάτσο, Τζόουνς, Οριγκί.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (β' μέρος): Κάριους, Κλάιν (62' Φίλιπς), Γκόμεζ, Γούντμπερ, Μορένο, Ότζο, Κλάβαν, Μίλνερ, Κεϊτά, Σολάνκε, Στάριτζ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (α' μέρος): Χίτζ, Τολζάν, Ντιαλό, Ζαγκαντού, Σαχίν, Νταχούντ, Ντοαμπού, Σάντσο, Φίλιπ, Γουλφ, Ντίκμαν.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (β' μέρος): Χιτζ, Ζαγκαντού, Γκέτσε, Σέρχιο Γκόμεθ, Πούλισιτς, Ίζακ, Λάρσεν, Σμέλτσερ, Φίλιπ, Κίπερ, Πίπερ.