ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ | Τετάρτη 18 Ιουλίου 2018 - 22:27

Κάθε αρχή και δύσκολη...

Ήττα για τον Παναθηναϊκό με 2-0 από την Άλκμααρ στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι

Η φετινή χρονιά θα είναι σίγουρα ιδιαίτερη για τον Παναθηναϊκό των χιλίων προβλημάτων, με ένα ρόστερ που δεδομένα υπολείπεται σε ποιότητα των υπόλοιπων «μεγάλων» του ελληνικού ποδοσφαίρου, αλλά αυτό το γνωρίζει καλά ο Γιώργος Δώνης, που ξεκίνησε τις δοκιμές του την Τετάρτη (18/7) στο δυνατό φιλικό παιχνίδι κόντρα στην Άλκμααρ.

Επί ολλανδικού εδάφους, λοιπόν, οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα με 2-0 στο πρώτο τεστ της χρονιάς, με τον 48χρονο τεχνικό να επιλέγει το 3-4-3 κόντρα στη σαφώς πιο έτοιμη ΑΖ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μποαντού στο 18', ενώ και το δεύτερό τους τέρμα ήρθε πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, στο 44ο λεπτό συγκεκριμένα με κοντινή κεφαλιά του Φράιντεϊ.

Όπως είναι λογικό, ο κόουτς του «τριφυλλιού» έκανε πάρα πολλές αλλαγές στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, έβγαλε τα πρώτα του συμπεράσματα κι ενώ χρόνο συμμετοχής στον αγώνα πήραν οι Ρεγκάκος και Χαντζάρας, που δεν έχουν υπογράψει ακόμη.

AΛΚΜΑΑΡ: Μπιζότ, Σβένσον, Φλάαρ, Χατζηδιάκος, Ούβεγιαν (34' Σεβαστάνο), Μίντσιο, Σέουντγιενς (73' Βαν Ριν), Τιλ , Ιντρίσι, Μποαντού, Φραϊντέι (64' Μπελ Χασάμι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης (46' Κότσαρης), Κολοβέτσιος (80' Κουντουριώτης), Γιόχανσον (63' Θεοχάρης), Οικονόμου (76' Οικονομόπουλος), Κουλιμπαλί (70' Αποστολάκης), Ινσούα (46' Μαυρομάτης), Δώνης (46' Τζανδάρης), Κάτσε (46' Στάικος), Μουνιέ (57' Χαντζάρας), Χατζηγιοβάνης (57' Μπουζούκης), Ρεγκάκος (63' Πίσπας).