26/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 15 Ιουλίου 2018 - 23:37

Πρώτη ήττα για την Εθνική Νέων Ανδρών στο Ευρωμπάσκετ

Η διοργανώτρια Γερμανία πήρε τη νίκη με 82-76

Δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της στο Ευρωμπάσκετ η Εθνική Νέων Ανδρών, χάνοντας το βράδυ της Κυριακής (15/7) με 82-76 από τη διοργανώτρια Γερμανία.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +3 (37-34), αλλά αποσυντονίστηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν στο 30' στο -7 (51-58).

Στην τελευταία περίοδο έγινε σπουδαία μάχη, οι διεθνείς με τον Μωραΐτη πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (73-74) ένα λεπτό πριν το φινάλε, αλλά οι Γερμανοί φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν τελικά τη νίκη.

Τη Δευτέρα (16/7) στις 19.00 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει το Ισραήλ, που σάρωσε στο άλλο ματς του Γ' ομίλου τη Ρουμανία με 95-48.

Tα δεκάλεπτα: 10-14, 37-34, 51-58, 76-82

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Χρηστίδης 10, Καλαϊτζάκης Γ. 21, Καμπερίδης 6, Λούντζης 11, Μωραΐτης 20, Αγραβάνης, Καλαϊτζάκης Π. 6, Κουρέπης 2, Παπαδάκης, Πιλάβιος, Τάταρης.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ιμπραχίμαγκιτς): Χουντ, Μουσίντι 15, Ολίντε 9, Στάνιτς 13, Βάιντεμαν 8, Φρόιντενμπεργκ 6, Χασφούρτερ 4, Λάγκερπους 12, Σάντερς, Σέριτς 2, Ζίλκα 13.