20/04/2024
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ | Σάββατο 14 Ιουλίου 2018 - 17:36

Ωραίος ο Ατρόμητος στο φιλικό «Χ» με τη Ζυρίχη

Στο 0-0 με τους Ελβετούς έμειναν οι Περιστεριώτες, που άρεσαν ενάντια σε έναν δυνατό αντίπαλο

Πολύ καλές εντυπώσεις άφησε ο Ατρόμητος στο σαββατιάτικο (14/7) φιλικό ματς με τη Ζυρίχη, που ήταν και το πιο δυνατό έως τώρα και έληξε χωρίς σκορ (0-0).

Στο Κουρ της Ελβετίας ο Νταμίρ Κάναντι ξεκίνησε με 4-2-3-1 και στο δεύτερο ημίχρονο χρησιμοποίησε το 4-4-2, με τους «κυανόλευκους» να είναι ικανοποιητικοί ενάντια σε μια ομάδα πιο έτοιμη.

Οι Ελβετοί απείλησαν στο 11' με την προβολή του Φρέι και την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ, για να πλησιάσουν στο γκολ οι «κυανόλευκοι» στο 19', όταν ο Κουλούρης δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη.

Ο φορ του Ατρομήτου είχε άλλη μια καλή ευκαιρία στο 31', πάλι με προβολή ύστερα από σέντρα του Μπρούνο και με τους αμυντικούς της Ζυρίχης να απομακρύνουν τον κίνδυνο για την εστία τους.

Στο 67' ο Στρούγγης έπιασε το κοντινό γυριστό σουτ και ο Βάνινς απέκρουσε σε μια σπουδαία στιγμή για τους Περιστεριώτες, ενώ ο γκολκίπερ των Ελβετών νίκησε στο τετ α τετ τον Λαζαρίδη στο 80', στην τελευταία μεγάλη φάση της αναμέτρησης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κάναντι): Μίρκοβιτς, Γιαννούλης, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Σάκιτς, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Μπρούνο, Ενσικουλού, Βασιλακάκης, Κουλούρης.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Μέγιερι, Νάτσος, Καρασαλίδης, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Γαρουφαλιάς, Ούμπιντες, Λαζαρίδης, Μανούσος, Κωτσόπουλος, Μούγιακιτς.

ΖΥΡΙΧΗ (Μανιάν): Βάνινς, Γιαγκν, Μάκσο, Κριεζίου Μ., Ρογκ, Πάλσον, Κριεζίου Χ., Βίντερ, Κελίφι, Αλιού, Φρέι.