27/04/2024
ΠΑΟΚ | Πέμπτη 12 Ιουλίου 2018 - 21:14

Διπρόσωπος ο ΠΑΟΚ…

Καλός στο πρώτο ημίχρονο, μέτριος στο δεύτερο μισό και απρόσεκτος στο τέλος ο «Δικέφαλος του Βορρά» έμεινε στο 1-1 με τη Γάνδη * Κέρδος για τους «ασπρόμαυρους» ο Ζαμπά, που πέτυχε και γκολάρα, όπως και ο Ρέι * Στο 95’ η ισοφάριση των Βέλγων * Θέλουν χρόνο Πρίγιοβιτς, Ουάρντα

Έχει ακόμα χρόνο εν όψει των ευρωπαϊκών αναμετρήσεων του με τη Βασιλεία, αλλά σίγουρα δεν πήγε και ένα βήμα πιο μπροστά ο ΠΑΟΚ με τη συνολική παρουσία του στο φιλικό με τη Γάνδη την Πέμπτη (12/7) λίγο έξω από το Άρνεμ της Ολλανδίας…

Και δεν είναι το θέμα τελικό 1-1 με τους σαφώς πιο έτοιμους Βέλγους (ξεκινούν το πρωτάθλημα στο τέλος Ιουλίου) σε ένα ούτως ή άλλως τεστ προετοιμασίας, αλλά η μη σταθερότητα των «ασπρόμαυρων». Λογικό ως ένα βαθμό, φυσικά, αλλά και… τροφή για δουλειά από πλευράς Λουτσέσκου στο διάστημα, που του απομένει.

Οι «ασπρόμαυροι» μετά το πρώτο αναγνωριστικό 15λεπτο πατούσαν καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και γενικά στο α’ ημίχρονο ήταν ανώτεροι έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και την απαιτούμενη σωστή κυκλοφορία της μπάλας, ειδικά από τις πτέρυγες.

Σε αυτό το καλό διάστημα εξάλλου είναι και το γκολ των Θεσσαλονικέων με σκόρερ τον Λέο Ζαμπά στο 29’. Ήταν η επιβράβευση για τον Βραζιλιάνο ακραίο κυνηγό, που ήταν ό,τι καλύτερο έδειξε ο ΠΑΟΚ στο δημιουργικό κομμάτι κάνοντας άνω κάτω ουκ ολίγες φορές την οπισθοφυλακή των Βέλγων από τα δεξιά της επίθεσης. Το δε τέρμα, που πέτυχε ο 19χρονος ήταν όλα τα λεφτά, καθώς μπήκε κατά μέτωπο στην αντίπαλη περιοχή, πέρασε όποιον αμυντικό βρήκε μπροστά του (μετρήσαμε τρεις), πλάσαρε και τον τερματοφύλακα και έγραψε με αυτόν τον πανέμορφο και συνάμα εντυπωσιακό τρόπο το 1-0.

Έτσι έληξε και το πρώτο 45λεπτο, στο οποίο η Γάνδη ήταν μάλλον… εξαφανισμένη. Νωθροί και ακίνδυνοι οι Βέλγοι αποφάσισαν να παίξουν στο δεύτερο μισό του ματς με αποτέλεσμα να πάρουν εκείνη τα ηνία.

Ο ΠΑΟΚ και με τις πολλές αλλαγές δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό και η Γάνδη πίεσε για να φέρει το ματς στα ίσα ουκ ολίγες φορές με κορυφαία στιγμή τη διπλή μεγάλη ευκαιρία, που έχασε στο 50’ ελέω του Ροντρίγκο Ρέι. Ο 27χρονος Αργεντινός τερματοφύλακας ήταν αυτός, που κράτησε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ μέχρι το πέντε λεπτό των καθυστερήσεων όταν οι επίμονοι Βέλγοι από μια στημένη φάση (κόρνερ) έκαναν με κοντινή προβολή του προωθημένου κεντρικού αμυντικού τους Πλαστούν το τελικό 1-1.

Μια ισοπαλία δίκαιη με βάση την εικόνα του φιλικού, αφού ο ΠΑΟΚ ήταν διπρόσωπος και στο φινάλε απρόσεκτος, δεν επιτρέπονται σε επίσημες αναμετρήσεις τέτοιες αντιδράσεις στο τέλος, γιατί τότε θα στοιχίζουν.

Βέβαια, οι Θεσσαλονικείς από αυτό το τεστ έχουν κέρδος την εμφάνιση του Ζαμπά και του Ρέι, πάντως κινητικός ήταν όσο αγωνίστηκε και ο Μπίσεσβαρ. Αντίθετα, τόσο ο Ουάρντα όσο και ο Πρίγιοβιτς έδειξαν πως είναι ακόμα ανέτοιμοι και προφανώς επηρεασμένοι από την κόπωση της συμμετοχής τους στο Μουντιάλ της Ρωσίας. Ως εκ τούτου αμφότεροι θα χρειαστούν περισσότερο χρόνο για να φτάσουν το επίπεδο των συμπαικτών τους.

ΠΑΟΚ (α’ ημίχρονο): Γλύκος, Κίτσιου, Χατσερίντι, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Κάνιας, Ζαμπά, Πέλκας, Ουάρντα, Μυστακίδης.

Β’ ημίχρονο: Ρέι, Μάτος, Μπαλογιάννης, Χατσερίντι (70' Κρέσπο), Μιχόγιεβιτς, Χαρίσης, Σάχοβ (70' Μαουρίσιο), Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (57' Λημνιός), Ουάρντα (64' Μυστακίδης), Πρίγιοβιτς.

ΓΑΝΔΗ: Κούζεμανς, Ρόστεντ, Πλαστούν, Χακβετάτζε, Ντομπέ, Νταβίντ (80’ Σιλά), Γιάρεμτσουκ, Ασαρέ, Αντριγιάσεβιτς, Ράσκιν (63’ Μουσταφά Αχμέτ), Φόκετ (77’ Κοϊτά).