20/04/2024
Αρχείο Διεθνή | Κυριακή 24 Ιουνίου 2018 - 16:58

Πραγματικά «λιοντάρια»

Η Αγγλία… κατασπάραξε τον αδύναμο Παναμά με 6-1 και προκρίθηκε με πανηγυρικό τρόπο στους «16» του Μουντιάλ της Ρωσίας * Χατ τρικ και κορυφή στον πίνακα των σκόρερ για τον Κέιν

Επιτέλους Αγγλία! Μπορεί ο Παναμάς να αποτελεί μια από τις πιο αδύναμες ομάδες του Μουντιάλ της Ρωσίας, αλλά με τις εκπλήξεις, που ήδη έχουν γίνει τίποτα εξ αρχής δεν μπορεί να λογίζεται ως δεδομένο.

Τα «λιοντάρια», όμως, απέδειξαν και στο χορτάρι του «Stadion Nizhny Novgorod» ότι σε αυτό το τουρνουά είναι αν μη τι άλλο σοβαρά και… κατασπάραξαν με 6-1 τους αντιπάλους τους την Κυριακή (24/6) κερδίζοντας με πανηγυρικό τρόπο με το δύο στις δύο νίκες την πρόκριση τους στους «16» της διοργάνωσης από τον 7ο όμιλο.

Ταυτόχρονα η Αγγλία έγραψε ιστορία, αφού το 6-1 ήταν το μεγαλύτερο σκορ, που έχει πετύχει σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ ο αρχηγός Χάρι Κέιν με το χατ τρικ, που πέτυχε πέρασε μόνος πρώτος στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ με πέντε γκολ μέχρι τώρα!

Χωρίς να φορτσάρει καν…

Η Αγγλία ξεμπέρδεψε από πολύ νωρίς από κάθε άγχος… Και αυτό γιατί το σκορ άνοιξε μόλις στο 8’ με την κεφαλιά του Στόουνς και ο Κέιν με πέναλτι στο 22’ διπλασίασε τα τέρματα των «λιονταριών».

Το τρίτο τέρμα ήρθε στο 36’ με ένα καταπληκτικό σουτ του Λίνγκαρντ, ενώ το καρέ των τερμάτων ήρθε στο 40’ με τους παίκτες του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να στέλνουν την μπάλα στα δίχτυα από το κεφάλι του Στόουνς, αφού πρώτα έκαναν… χαζούς τους ποδοσφαιριστές του Παναμά σε μια καλά δουλεμένη φάση, που ξεκίνησε από ένα φάουλ.

Το κερασάκι στην τούρτα για το α’ μέρος του ματς ήρθε στο 45’+1 όταν μετά από πέναλτι ο Κέιν νίκησε για δεύτερη φορά τον γκολκίπερ Πενέδο γράφοντας το 5-0 (τέτοιο σκορ σε ημίχρονο έχει επαναληφθεί μόνο τρεις φορές σε Μουντιάλ).

Το εντυπωσιακό είναι ότι η Αγγλία δεν χρειάστηκε καν να φορτσάρει! Τα γκολ ήρθαν χαλαρά και άνετα…

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, τα «λιοντάρια» έκαναν συντήρηση δυνάμεων, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θέλησαν να διευρύνουν τη νίκη τους… Το 6-0 έγινε βέβαια με περιπετειώδη τρόπο και με τον Κέιν να βάζει ένα αρκετά τυχερό τέρμα όταν με τακουνάκι βρήκε την μπάλα και της άλλαξε πορεία σε αρχικό σουτ του Λόφτους-Τσικ στο 62’.

Στα τελευταία λεπτά ο Παναμάς πάλεψε για να πετύχει το γκολ της τιμής και εν τέλει το πέτυχε στο 78’ με προβολή του 37χρονου Μπαλόι!

Πέρα από τον αρχισκόρερ Κέιν, οι Λίνγκαρντ, Τρίπιερ και Στόουνς ήταν οι κορυφαίοι της Αγγλίας, ενώ από τον Παναμά, που στο α’ ημίχρονο εκνευρίστηκε και μόνο διαμαρτυρόταν αδίκως για τις διαιτητικές αποφάσεις διεσώθη Μπαρσένας.

Σωστές οι αποφάσεις του ρέφερι Γκιντ Γκρίσα (Αίγυπτος) και των βοηθών του Ρεντουάν Ασίκ (Μαρόκο), Βαλίντ Αχμέντ (Σουδάν).

Κίτρινες: 23’ Λόφτους-Τσικ - 10’ Κούπερ, 45’ Εσκομπάρ, 72’ Μουρίγιο

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Μαγκουάιαρ, Στόουνς, Χέντερσον, Λόφτους-Τσικ, Λίνγκαρντ (62’ Ντελφ), Τρίπιερ (70’ Ρόουζ), Γιάνγκ, Στέρλινγκ, Κέιν (62’ Βάρντι).

ΠΑΝΑΜΑΣ (Ερνάν Ντάριο Γκόμες): Πενέδο, Ρ. Τόρες, Εσκομπάρ, Μουρίγιο, Ντέιβις, Γκόμες (69’ Μπαλόι), Κούπερ, Γοδόι (65’ Αβίλα), Μπαρσένας (69’ Αρόγιο), Χ. Ροντρίγκες, Πέρες.