28/03/2024
Αρχείο Διεθνή | Σάββατο 23 Ιουνίου 2018 - 16:59

Τρομοκρατία από το Βέλγιο!

Θριαμβευτική πρόκριση στη φάση των νοκ άουτ για τους «κόκκινους διάβολους», σκόρπισαν με 5-2 την Τυνησία * Δύο γκολ ο Λουκάκου, έπιασε στην κορυφή των σκόρερ τον Κριστιάνο Ρονάλντο

Όσοι το θεωρούν το ισχυρότερο αουτσάιντερ ακόμα και για την κατάκτηση της χρυσής κούπας μπορούν να αισθάνονται ικανοποιημένοι και να πολλαπλασιάζουν το πιστεύω τους ότι μπορούν να βγουν αληθινοί…

Ο λόγος για το Βέλγιο, το οποίο… τρομοκράτησε το «Ρωσία 2018» με την εμφάνισή της το Σάββατο (23/6) στο Σπαρτάκ της Μόσχας κόντρα στην Τυνησία.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» σκόρπισαν με 5-2 τους Αφρικανούς στη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου της τελικής φάσης του Μουντιάλ και πήραν από τώρα θριαμβευτική πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Ταυτόχρονα, όμως, ο Ρομέλου Λουκάκου πετυχαίνοντας δύο γκολ, έφτασε τα τέσσερα και έπιασε στην κορυφή των σκόρερ τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ έγραψε ο ίδιος ιστορία φτάνοντας τα επτά συνολικά σε Παγκόσμια Κύπελλα με την πατρίδα του, κάτι που δεν κατέφερε κάνενας άλλος διεθνής ποτέ άλλοτε.

Από την άλλη πλευρά, οι Τυνήσιοι μπορούν να τα έχουν με την ατυχία τους χάνοντας στο α’ ημίχρονο δύο παίκτες λόγω τραυματισμών, αλλά παρά την προσπάθεια και τη φιλοτιμία τους δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να ανταγωνιστούν τους σαφώς ανώτερους και ποιοτικότερους αντιπάλους τους. Και στην πραγματικότητα αυτή η ήττα την Κυριακή (με την αναμενόμενη νίκη της Αγγλίας επί του Παναμά) θα σφραγίσει τον αποκλεισμό τους.

Από την αρχή επιθετικό πάρτι…

Το ματς είχε φαβορί και το Βέλγιο το ξέκοψε από την αρχή ότι θα είναι το αφεντικό… Εξάλλου το σκορ άνοιξε μόλις στο 7’ με γκολ-πέναλτι του Αζάρ (υπήρχε παράβαση) για να διπλασιάσει τα τέρματα των «κόκκινων διάβολων» ο Λουκάκου με πλασέ στο 16’.

Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι η άμεση μείωση του σκορ από τους Τυνήσιους στο 18’ με την κεφαλιά του Μπρον πήγε να κάνει κάπως ντέρμπι το ματς, αλλά κάθε αμφισβήτηση ξεπεράστηκε με το δεύτερο προσωπικό τέρμα (πλασέ επίσης) του Λουκάκου στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου. Το 3-1, ουσιαστικά «καθάρισε» εντελώς το τοπίο και απελευθέρωσε άπαντες στο δεύτερο 45λεπτο…

Οι άμυνες χαλάρωσαν και το Βέλγιο έκανε κατά κύματα επιθέσεις με στόχο να ανεβάσει το δείκτη… Πράγμα, που το κατάφερε με τα γκολ των Αζάρ στο 51’ με πλασέ σε κενή εστία και το σουτ του Μπατσουαγί στο 90’, αλλά όχι στον πραγματικό βαθμό, που άξιζε.

Τα πέντε γκολ δεν ανταποκρίνονται στο μέγεθος και τον αριθμό των ευκαιριών, που απώλεσαν… Καταγράφοντας ένα δοκάρι και μία τουλάχιστον άχαστη ευκαιρία με τον Μπατσουαγί στο 79’ και στο 81’ αντίστοιχα!

Πάντως, το κερασάκι στην τούρτα του πιο παραγωγικού και επιθετικού ματς του Μουντιάλ έως τώρα ήρθε για λογαριασμό των ηττημένων με τον Καζρί να διαμορφώνει το τελικό 5-2 στο 90’+3!

Από τους Βέλγους, που έδειξαν τα δόντια τους για το τι μπορούν να κάνουν και πανικόβαλαν όσους κάνουν το λάθος να τους υποτιμήσουν ξεχώρισαν οι Λουκάκου, Ντε Μπρούιν, Αζάρ και Μπατσουαγί (θα ήταν μεγάλη αδικία να μην βρει δίχτυα). Όσο για τους Τυνήσιους η φιλοτιμία κάποιων παικτών είναι αξιοπρόσεκτη όπως του αρχηγού Καζρί και συμπαραστάτες τους Σκιρί και Μπαντρί.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Τζαίρ Μαρούφο (ΗΠΑ). Δεν απέφυγαν κάποια λαθάκια οι βοηθοί Κόρεϊ Ρόκγουελ (ΗΠΑ), Χουάν Ζούμπα (Ελ Σαλβαδόρ).

Κίτρινη: 14’ Σασί.

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεζ): Κουρτουά, Μενιέ, Βερτόνχεν, Αλντερβάιρελντ, Μπογιάτα, Βίτσελ, Καράσκο, Ντε Μπρούιν, Αζάρ (68’ Μπατσουαγί), Μέρτενς (86’ Τιέλεμανς), Λουκάκου (59’ Φελαϊνί).

ΤΥΝΗΣΙΑ (Ναμπίλ Μααλούλ): Μπεν Μουσταφά, Σ. Μπεν Γιουσέφ (41’ λ.τρ. Μπεναλουάν), Μεριά, Καουί, Φ. Μπεν Γιουσέφ, Μααλούλ, Σασί (60’ Σλιτί), Σκιρί, Μπρον (24’ λ.τρ. Νάγκεζ), Καζρί, Μπαντρί.