25/04/2024
Αρχείο Διεθνή | Τετάρτη 20 Ιουνίου 2018 - 22:59

Άμα σε θέλει…

Με ένα τυχερό γκολ του Ντιέγκο Κόστα, η Ισπανία λύγισε το ηρωικό Ιράν με 1-0 και αγκάλιασε την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ * Ψάχνουν θαύμα κόντρα στην Πορτογαλία οι Ασιάτες * Χτύπησε ο Χατζισαφί

«Η τύχη πάει με τους δυνατούς», λέει ο θυμόσοφος λαός, κάτι που φαίνεται πως ισχύει και στην περίπτωση της Εθνικής Ισπανίας. Και αυτό διότι οι «φούριας ρόχας» χρειάστηκαν ένα γκολ - καραμπόλα για να επικρατήσουν με 1-0 του σκληροτράχηλου Ιράν, το βράδυ της Τετάρτης (20/6), και να βρεθούν με το… ενάμιση πόδι στους «16».

Πλέον, μετά τη διεξαγωγή δύο αγωνιστικών, οι Ίβηρες ισοβαθμούν με τέσσερις βαθμούς στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου και χρειάζεται τουλάχιστον την ισοπαλία στο τρίτο παιχνίδι κόντρα στο αποκλεισμένο Μαρόκο για να προκριθούν. Πάντως, περνούν ακόμη αν χάσει και η Πορτογαλία από το Ιράν και έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων.

Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Κάρλος Κεϊρόζ θα τα παίξουν όλα για όλα για να κάνουν το θαύμα κόντρα στην παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο και να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Βρήκε κλειστούς διαδρόμους η Ισπανία

Από το πρώτο λεπτό στην «Kazan Arena», οι Ιρανοί εφάρμοσαν την τακτική τους… Παίζοντας μαζική άμυνα, είχαν ως στόχο να καταστρέψουν το παιχνίδι των «φούριας ρόχας». Και τα κατάφεραν, καθώς δεν τους επέτρεψαν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί. Είναι χαρακτηριστικό πως οι παίκτες του Φερνάντο Ιέρο είχαν μόλις μία τελική προς την εστία, με το φάουλ του Νταβίντ Σίλβα στο 25’, να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπεϊρανβάντ.

Αν έχεις τύχη, διάβαινε...

Οι Ίβηρες βγήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο… Συνέχισαν να ασκούν πίεση στα αντίπαλα καρέ όμως σε μία ανύποπτη φάση πήγαν να την... πάθουν από τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος έπιασε ένα βολέ στο 53', στέλοντας τη μπάλα μόλις άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε το γκολ για τη «ρόχα», με τον Ινιέστα να κάνει την κάθετη και τον Ντιέγκο Κόστα να πετυχαίνει ένα πραγματικά τυχερό γκολ.

Οι ψυχωμένοι και άριστα στημένοι Ασιάτες, όμως δεν τα παράτησαν ποτέ... Δειλά, δειλά έβγαιναν μπροστά και στο 82' έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση, με την τύχη να χαμογελά για ακόμα μία φορά στους Ισπανούς. Ο Αμίρι άδειασε με ποδιά τον Πικέ, σέντραρε αλλά η κεφαλιά που έπιασε ο Ταρεμία κατέληξε μόλις άουτ. Στα λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξε κάτι, με τους Ισπανόυς να πανηγυρίζουν μία αγχωτική αλλά πολύτιμη νίκη.

Διαιτητής ήταν ο Ουρουγουανός. Αντρές Κούνια, με βοηθούς τους συμπατριώτες του, Νικολάς Ταράν και Μαουρίτσιο Εσπινόζα.

Κίτρινες: 79’ Αμιρί, 90+2’ Εμπραχίμι

ΙΡΑΝ (Κάρλος Κεϊρόζ): Μπεϊρανβάντ, Ρεζαεϊάν, Πουραλιγκανζί, Χοσεϊνί, Εζατολαχί, Χατζισαφί (λ. τρ. 70’ Μοχαμαντί), Εμπραχίμι, Αμίρι (86’ Γκοντός), Αζμούν, Ανσαριφάρντ (74’ Τζαχανμπάχς), Ταρεμί

ΙΣΠΑΝΙΑ (Φερνάντο Ιέρο): Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Πικέ, Μπουσκέτς, Ινιέστα (71’ Κόκε), Λούκας Βάθκεθ (80’ Ασένσιο), Σέρχιο Ράμος, Άλμπα, Νταβίντ Σίλβα, Ίσκο, Ντιέγκο Κόστα (89’ Ροντρίγκο)

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου (σε 2 αγώνες)

1. Πορτογαλία 4 (4-3)

2. Ισπανία 4 (4-3)

3. Ιράν 3 (1-1)

4. Μαρόκο 0 (0-2)