04/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 27 Μαΐου 2018 - 19:15

Γλυκιά ήττα για τον Αιγινιακό

Η Παναχαϊκή πήρε το διπλό με 2-0, αλλά η ομάδα της Πιερίας απέφυγε τον υποβιβασμό στη Γ' Εθνική

Παρών και του χρόνου στη Β' Εθνική θα είναι ο Αιγινιακός, παρά την κυριακάτικη (27/5) εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Παναχαϊκή για την 34η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Πιερίας είδε τόσο τη Σπάρτη όσο και την Αναγέννηση Καρδίτσας να χάνουν με τη σειρά τους, τερματίζοντας εντέλει με 37 βαθμούς στην 11η θέση και εξασφαλίζοντας την παραμονή.

Από την πλευρά τους, οι «κοκκινόμαυροι» με 73 βαθμούς κατέλαβαν την τρίτη θέση και περιμένουν να δουν μήπως προκύψει αναδιάρθρωση των κατηγοριών και βρεθούν στη Σούπερ Λίγκα.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Ζούρκος έπιασε ένα σουτ στο 7' εκτός περιοχής και ο Χαλκιάς μπλόκαρε.

Στο 10' ο Πολίμος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, με τον Τόλιο να το εξουδετερώνει.

Στο 35' ο Χαλκιάς νίκησε στο τετ α τετ τον Πέριτς και αφού δεν έγινε το 1-0 έγινε το 0-1 τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Αντωνακόπουλο να μπαίνει στην περιοχή, να περνά και τον Τόλιο και να ανοίγει το σκορ.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο 43χρονος Κώστας Χαλκιάς ήταν σε σπουδαία μέρα και στο 44' έδειξε τα αντανακλαστικά του στο τετ α τετ με τον Κούστα, για να απαντήσουν οι Αχαιοί ένα λεπτό μετά με το δεύτερό τους γκολ.

Ο Ντάσιος τροφοδότησε τον Κυνηγόπουλο, ο οποίος πλάσαρε και έγραψε το 0-2, παρά την καλή αντίδραση του Τόλιου, ενώ στο 50' ο ίδιος παίκτης πήγε να γράψει και το 0-3, αλλά αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας των «κυανόλευκων» αντέδρασε αποτελεσματικά.

Ο Τόλιος έδιωξε σε κόρνερ και το σουτ του Φωτάκη στο 54', ενώ στο 57ο λεπτό σε κόρνερ απομάκρυνε και ο Χαλκιάς το σουτ του Πέριτς.

Το ίδιο συνέβη και στο 60' και σε διαγώνιο σουτ του Τσολακίδη, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Αργυρόπουλος σημάδεψε το δοκάρι, με την Παναχαϊκή να αγγίζει το τρίτο γκολ.

Στο 77' ο Χαλκιάς έκανε άλλη μία απόκρουση σε σουτ του Πολύζου, με τον Αργυρόπουλο να βρίσκει πάλι δοκάρι, το οριζόντιο συγκεκριμένα, στο 85' και ύστερα από σέντρα που επιχείρησε, στην τελευταία σημαντική στιγμή του ματς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αγγελάκης του Συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς τον Νατσιόπουλο του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Μανασή του Συνδέσμου Τρικάλων.

Κίτρινες: 19' Koύστα.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Nικολαΐδης): Τόλιος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Βλάχος, Πετρούσης (46' Σοφιάνης), Τοπαλίδης, Πέριτς, Κούστα (69' Χότζιτς), Πολύζος, Ζούρκος (69' Στόικος), Τσολακίδης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χαλκιάς (87' Μπαμπούνης), Πολίμος, Αργυρόπουλος, Πλέγας, Κωνσταντακόπουλος (66' Πολυχρόνης), Λουμπαρδέας, Μουστακόπουλος (31' λ. τρ. Φωτάκης), Ντάσιος, Κυνηγόπουλος, Αντωνακόπουλος, Μασούρας.