Πρωτάθλημα | Κυριακή 27 Μαΐου 2018 - 19:09

Γκολ και θέαμα στις Σέρρες

Εφτά γκολ και ένα δοκάρι από τους αδιάφορους Πανσερραϊκό και Δόξα Δράμας (3-4)

Ο μεν Πανσερραϊκός είχε υποβιβαστεί και μαθηματικά και είχε 13 παίκτες στην αποστολή, η δε Δόξα ήταν και αυτή αδιάφορη βαθμολογικά.

Σε ένα παιχνίδι λοιπόν, χωρίς σκοπιμότητες, οι δύο ομάδες πρόσφεραν γκολ και θέαμα με τους Δραμινούς να παίρνουν τελικά, τους τρεις βαθμούς της νίκης (4-3), στον αγώνα που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής (27/5) για την τελευταία αγωνιστική της Β’ Εθνικής, είχε εφτά γκολ, ένα δοκάρι και κρίθηκε στις καθυστερήσεις.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με το Δούμτσο στο 28ο λεπτό και στη συνέχεια τα ηνία του αγώνα πήραν οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Βασιλακάκη.

Αφού ισοφάρισαν στο 32’ με πέναλτι του Αρναρέλλη που κέρδισε ο Πεταυράκης από τον Στέβιτς, προηγήθηκαν τρεις φορές στο σκορ: στο 39’ με αυτογκόλ του Μακούση στην προσπάθεια του να απομακρύνει με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Αρναρέλλη, στο 54’ με πλασέ του Κουσκουνά έπειτα από πάσα του Ματσούκα και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Αρναρέλλη έπειτα από Γέντρα του Γεωργιάδη. Νωρίτερα, στο 85’ ο Ματσούκας είχε στείλει τη μπάλα στο δοκάρι.

Το εντυπωσιακό για τη Δόξα Δράμας είναι ότι τελείωσε το πρωτάθλημα με 18 νίκες, σημειώνοντας εννέα στο γήπεδο της και άλλες τόσες εκτός έδρας.

Οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο 41’ με πέναλτι του Πόζογλου που κέρδισε ο Δούμτσιος από τον Γκότοβο και στο 80’ με ατομική προσπάθεια και σουτ εκτός περιοχής από τον Εν’ Νομό.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Έβρου), Βοηθοί: Δημητριάδης (Θράκης), Διαμαντής (Έβρου), 4ος: Δραγούσης (Κιλκίς).

Κίτρινες κάρτες: 60' Εν' Νομό, 60' Ναζίμ  - 40' Γκότοβος, 60' Πεταυράκης

Δοκάρια: 85' Ματσούκας

ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ (Στοΐλας): Άντμαν, Στέβιτς (67' Ποζατζίδης), Μακούσης, Σιάκκας, Τσελεπίδης, Ναζίμ, Γιαξής, Πόζογλου, Πέτρου, Δούμτσος, Εν’ Νομό.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Βασιλακάκης): Βούρας, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Ριζογιάννης, Στεφάνοβιτς (70΄Σιώπης), Αρναρέλλης, Κουσκουνάς, Γουνδουλάκης (79' Γεωργιάδης), Γκότοβος, Βιτλής, Λίτσκας (46′ Ματσούκας).