20/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 26 Μαΐου 2018 - 21:20

Γλίτωσε από του... Προμηθέα τα δόντια

Στο τσακ απέφυγε ο Ολυμπιακός το κάζο στο ΣΕΦ, κερδίζοντας 89-88 και κάνοντας το 2-0 στα ημιτελικά της Α1

Γύρισε στις προβληματικές εμφανίσεις και κινδύνεψε να πάθει το κάζο της χρονιάς... Ο Ολυμπιακός νίκησε το βράδυ του Σαββάτου (26/5) με την ψυχή στο στόμα τον Προμηθέα στο ΣΕΦ, με το τελικό 89-88 να τον φέρνει μία ανάσα από τους τελικούς της Α1.

Ωστόσο, η εικόνα της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν απαράδεκτη στο β' μέρος του δεύτερου ημιτελικού και είναι σαφές ότι υφίσταται σοβαρότατο ζήτημα νοοτροπίας, καθώς, όπως και τις προάλλες με την Κύμη, έτσι και ενάντια στο εξαιρετικό σύνολο του Μάκη Γιατρά... πετάχθηκε στα σκουπίδια μια διαφορά 22 πόντων.

Το ματς έγινε ντέρμπι από το πουθενά, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν αγκαλιά με τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας τους, αλλά προδόθηκαν στο τέλος από ένα λάθος του Φαγιέ, με τον Παπανικολάου να δίνει τη λύση στον Ολυμπιακό έξω από τα 6,75μ.

Οι Πειραιώτες έκαναν το 2-0, λογικά θα περάσουν στους τελικούς και θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό, όμως με τέτοια μυαλά δεν έχουν καμία τύχη να πάρουν το πρωτάθλημα...

Ο Σπανούλης με 20 πόντους ο κορυφαίος των νικητών, Πράδερ, Φαγιέ και Χολ με 22, 17 και 15 πόντους έκαναν μεγάλο παιχνίδι για λογαριασμό του Προμηθέα.

Ωραίος και εύστοχος...

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ, ήταν πολύ εύστοχοι και πέτυχαν 31 πόντους (31-17).

Από την πλευρά τους, οι Πατρινοί έβγαλαν ενέργεια στη δεύτερη δεκάλεπτο, μείωσαν σε 37-27, ωστόσο οι παίκτες του Σφαιρόπουλου συνέχισαν να διατηρούν στενή επαφή με το αντίπαλο καλάθι και πήγαν στα αποδυτήρια με +17 (55-38).

14/20 δίποντα, 6/12 τρίποντα και 9/12 βολές μέτρησαν οι γηπεδούχοι, ποσοστά σπουδαία δηλαδή.

Πήγε στο +22 και τον πήρε ο ύπνος...

Το σκηνικό του παιχνιδιού άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να φτάνει αρχικά τη διαφορά στο +22 (60-38), αλλά να παρατά την προσπάθεια από εκεί και πέρα!

Φυσικά, οι Αχαιοί, που είχαν και τεράστιο κίνητρο, όχι μόνο μπήκαν στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου, αλλά βρέθηκαν και στο +6 (76-82), τρέχοντας επιμέρους σκορ 16-44!

Κάπου εκεί οι Πειραιώτες ξύπνησαν, ο Σπανούλης έκανε τα πάντα και ισοφάρισε 82-82, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν πιστέψει πια στο διπλό.

Εντέλει, οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν τυχεροί, καθώς ο Φαγιέ έκανε λάθος 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος χάνοντας την μπάλα από τον Σπανούλη και ο Παπανικολάου με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο Πράδερ αστόχησε στην τελευταία επίθεση της ομάδας του.

Την Τρίτη (29/5, 20.30) το τρίτο ματς και οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έδειξαν ότι μπορούν να ελπίζουν σε τουλάχιστον μία νίκη σε αυτή τη σειρά των ημιτελικών.

Τα δεκάλεπτα: 31-17, 55-38, 74-64, 89-88

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 20 (3), Ρόμπερτς 10, Μπόγρης 6, Γουίλτζερ 9 (1), ΜακΛίν 5, Μπράουν 5 (1), Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς 7 (1), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 2, Φαγιέ 17 (3), Σαλούστρος 11 (2), Πράδερ 22, Έλις 2, Λίποβι 12 (3), Τουτζιαράκης 7, Χολ 15 (1).