23/04/2024
Ιταλία | Κυριακή 20 Μαΐου 2018 - 23:57

Πήρε τον «τελικό» η Ίντερ και... κουνά σεντόνι

Οι «νερατζούρι» κέρδισαν 3-2 τη Λάτσιο μέσα στο «Ολίμπικο» και έκλεισαν θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ * Σχεδόν σκόρερ ο Μανωλάς για τη Ρόμα * Η ταυτότητα της 38ης αγωνιστικής

Παιχνίδι δίχως αύριο ήταν για την Ίντερ αυτό με τη Λάτσιο το βράδυ της Κυριακής (20/5) και η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έδειξε χαρακτήρα, επικρατώντας μέσα στο «Ολίμπικο» με 3-2 και εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή της στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Ρωμαίοι, λοιπόν, έμειναν στα κρύα του λουτρού, αφού τους αρκούσε το «Χ» για να τερματίσουν τέταρτοι στη Σέριε Α, αλλά την... πάτησαν και οι «νερατζούρι» υπερτέρησαν στην ισοβαθμία των 72 πόντων.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 9' με αυτογκόλ του Πέρισιτς, ο Ντ' Αμπρόζιο ισοφάρισε στο 29', για να γίνει το 2-1 από τον Φελίπε Άντερσον στο 41ο λεπτό.

Ο Ικάρντι έφερε ξανά το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 78', ένα λεπτό αργότερα οι «λατσιάλι» έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Λούλιτς και ο Βεσίνο στο 81' χάρισε το μεγάλο διπλό στην Ίντερ.

Tην ίδια στιγμή, η Ρόμα πήρε το διπλό με 1-0 επί της Σασουόλο, με τον Μανωλά στο 45' να υποχρεώνει σε αυτογκόλ των γκολκίπερ των γηπεδούχων Πέγκολο.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Μάρουσιτς, Λουίζ Φελίπε, Ντε Φράι (84' Νάνι), Ράντου (76' Μπάστος), Λούλιτς, Λούκας, Μούρτζα, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Φελίπε Άντερσον, Ιμόμπιλε (75' Λουκάκου).

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ζοάο Κανσέλο, Σκρίνιαρ, Μιράντα, Ντ' Αμπρόζιο (81' Ρανόκια), Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Ραφίνια (68' Καραμό), Καντρέβα (61' Έντερ), Πέρισιτς, Ικάρντι.

Τα αποτελέσματα της 38ης αγωνιστικής

Σάββατο (19/5)

Γιουβέντους - Βερόνα 2-1 (49' Ρουγκάνι, 52' Πιάνιτς - 76' Τσέρτσι)

* Στο 85' έχασε πέναλτι ο Λίχτσταϊνερ για τη Γιουβέντους

Κυριακή (20/5)

Τζένοα - Τορίνο 1-2 (80’ Πάντεφ - 30’ Φαλκέ, 58’ Μπαζέλι)

Κάλιαρι - Αταλάντα 1-0 (87' Τσεπιτέλι)

Κιέβο – Μπενεβέντο 1-0 (49' Ινγκλέζε)

Ουντινέζε – Μπολόνια 1-0 (30' Φοφανά)

Νάπολι – Κροτόνε 2-1 (23' Μίλικ, 32' Καγιεχόν - 90' Τουμινέλο)

Μίλαν – Φιορεντίνα 5-1 (23' Τσαλχάνογλου, 41' και 59' Κουτρόνε, 49' Κάλινιτς, 76' Μποναβεντούρα - 20' Σιμεονε)

Σπαλ – Σαμπντόρια  4-1 (4' πέν. και 52' Αντενούτσι, 50' Γκράσι, 90'+2 Παλόσκι - 65' Κοβνάκι)

Λάτσιο - Ίντερ 2-3 (9' αυτ. Πέρισιτς, 41' Φελίπε Άντερσον - 29' Ντ'Αμπρόζιο, 78' πέν. Ικάρντι, 81' Βεσίνο)