27/04/2024
Άλλα αθλήματα | Κυριακή 20 Μαΐου 2018 - 21:01

Στο χώμα είναι Βασιλιάς

Ο Ράφα Ναδάλ αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο  κόντρα στον Σάσα Σβέρεφ πήρε τη νίκη και τον τίτλο στο Μάστερς της Ρώμης

Δεν έχει αντίπαλο στο χώμα και το απέδειξε για ακόμη μία φορά. Ο λόγος για τον Ράφα Ναδάλ, ο οποίος νίκησε με 2-1 σετ του Γερμανού Σάσα Σβέρεφ στον τελικό του Μάστερς της Ρώμης, κατακτώντας έτσι το τρόπαιο.

Ο βασιλιάς του χώματος πανηγύρισε τον όγδοο τίτλο του στο συγκεκριμένο τουρνουά, δείχνοντας τη δύναμή του κόντρα σε έναν αντίπαλο, ο οποίος του έβαλε δύσκολα και θεωρείται από πολλούς ως το νέο αστέρι του τένις.

Ο Ισπανός πήρε άνετα το πρώτο σετ με 6-1, στο δεύτερο σετ, όμως, είδε τον Γερμανό να κάνει ότι θέλει, κερδίζοντας αυτός με το ίδιο σκορ και ισοφαρίζοντας τον αγώνα. Στο τρίτο σετ το οποίο θα έκρινε και τον τελικό μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα του Ράφα, ο οποίος με 6-3 στα γκέιμς τελείωσε το παιχνίδι και κατέκτησε τον 78ο τίτλο στην καριέρα του.

Να σημειωθεί, ότι ο Ισπανός, ο οποίος ταλαιπωρείται από συνεχείς τραυματισμούς επέστρεψε και πάλι στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης.

Κάπως έτσι, λοιπόν, ο Ράφα έφτασε τους 78 τίτλους καριέρας και από αύριο επιστρέφει στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης.