26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Μαΐου 2018 - 19:31

Τρίτο σερί τρίποντο ο ΑΟΤ με υπογραφή Σιαλμά

Οι Θεσσαλοί πήραν το διπλό με 1-0 επί της Καλλιθέας

Συνέχεια στις επιτυχίες έδωσαν τα Τρίκαλα το απόγευμα της Κυριακής (20/5), επικρατώντας με 1-0 της Καλλιθέας στο «Ελ Πάσο» για την 33η αγωνιστική της Β' Εθνικής.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Θωμά Γράφα, που με 58 βαθμούς παραμένει στην 6η θέση, ενώ οι γηπεδούχοι του Νίκου Παντελή, που έχουν ήδη υποβιβαστεί στη Γ' Εθνική, θα προσπαθήσουν στο ματς της τελευταίας «στροφής» του πρωταθλήματος κόντρα στον ΑΟΧ - Κισσαμικό να κλείσουν με ένα τρίποντο την αρνητική τους παρουσία στη φετινή σεζόν.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, μόλις στο 1ο λεπτό ο Γκέτσι νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Γιδόπουλο, ενώ στο 5' ήταν ο Ζγκούρη αυτός που για λογαριασμό των φιλοξενούμενων βγήκε μόνος με τον Πασάι, αλλά ο γκολκίπερ των «κυανόλευκων» βγήκε έγκαιρα από την εστία του και δεν τον άφησε να κάνει το σουτ.

Από εκεί και πέρα, πέρασε σημαντικό χρονικό διάστημα δίχως κάτι το αξιοσημείωτο, για να φτάσουμε στο 37' και με τον Χιντζίδη να εκτελεί ένα φάουλ, με την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι της Καλλιθέας και χωρίς να βρεθεί κανείς για να την σπρώξει στα δίχτυα.

Έξι λεπτά αργότερα ήταν ο Πάνος αυτός που δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή σε παράλληλο γύρισμα του Χιντζίδη και η μπάλα έφυγε άουτ, με την Καλλιθέα να μπαίνει πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με τα σουτ των Σμυρλή στο 55' και Καντέ στο 57' να είναι για λίγο άστοχα.

Στο 61ο λεπτό ο Σμυρλής σούταρε από πλάγια δεξιά και η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ ο ΑΟΤ απείλησε δέκα λεπτά αργότερα, με Ν' Λουντούλου και Σιαλμά να συνεργάζονται, τον πρώτο να πιάνει το σουτ και τον Πασάι να το εξουδετερώνει.

Ο Γιδόπουλος στο 73' και το 75' έδειξε τα αντανακλαστικά του στα σουτ των Παυλή και Μίγγου, απέκρουσε και το σουτ του Μήλιου στο 83ο λεπτό, για να βρει δίχτυα ο Σιαλμάς στο 86' με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής και αφού η μπάλα βρήκε αρχικά στο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, αλλά ο Γιδόπουλος στο 90' αντέδρασε σωστά και στο σουτ του Γλυνού, για να πάρουν οι Θεσσαλοί το διπλό γοήτρου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αδαμόπουλος του Συνδέσμου Ζακύνθου με βοηθούς τον Γκοτσόπουλο του Συνδέσμου Αχαΐας και τον Στεφούλη του Συνδέσμου Γρεβενών.

Κίτρινες: 77' Χοτζάλι - 7' Ζγκούρη, 32' Κατσαντώνης.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Νίκος Παντελής): Πασάι, Ντιακιτέ, Συριόπουλος, Παπαγγελής, Παυλής (81' Τουρούκης), Γκέτσι, Καντέ, Χοτζάλι, Μάκο (70' Μήλιος), Μίγγος, Σμυρλής (63' Γλυνός).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γράφας): Γιδόπουλος, Πάνος,Τσιάρας, Κατσαντώνης, Γκόλιας, Μιλοσάβλιεφ (80' Tούγλης), Τόμιτς (62' N' Λουντούλου), Χιντζίδης, Τσίπρας, Ζγκούρη (67' Σιαλμάς), Σαχινίδης.