25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Μαΐου 2018 - 19:16

Σώθηκε με πεντάρα ο Εργοτέλης

Οι Κρητικοί επικράτησαν στην έδρα τους με το εμφατικό 5-1 του Αιγινιακού και συνεχίζουν και τη νέα σεζόν στη Β’ Εθνική * Παρέμειναν στη ζώνη του υποβιβασμού οι φιλοξενούμενοι * Δύο γκολ ο Κάιπερς

Στη Β’ Εθνική παραμένει οριστικά και τη νέα σεζόν ο Εργοτέλης. Οι Κρητικοί μετέτρεψαν σε πάρτι το ντέρμπι παραμονής με τον Αιγινιακό για την 33η αγωνιστική του πρωταθλήματος, επικρατώντας του την Κυριακή (30/5) με το εμφατικό 5-1. Πλέον, ο Εργοτέλης έφτασε τους 43 βαθμούς και δεν έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αντίθετα, η ομάδα του Αιγινίου θέλει μόνο νίκη στην έδρα της κόντρα στη Παναχαϊκή στο φινάλε και στραβοπάτημα είτε της Σπάρτης είτε της Αναγέννησης Καρδίτσας.

Το σύνολο του Τάκη Γκώνια πραγματοποίησε ένα φανταστικό φινάλε στο ματς, αφού σκόραρε τέσσερα γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα για ακόμη μία φορά ο Ούγκο Κάιπερς, ο οποίος σκόραρε δύο γκολ, με τις ομάδες που ενδιαφέρονται για την απόκτησή του, η ΑΕΚ φέρεται να είναι κοντά στην απόκτησή του, να τρίβουν τα χέρια τους από ικανοποίηση.

Ο Εργοτέλης ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και με γκολ του Βέλγου επιθετικού και πρώτου σκόρερ του στο 2’ άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν όμως απάντηση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Πέριτς να κάνει το 1-1 στο 45+2 δίνοντας νέα τροπή στον αγώνα.

Φανταστικό εικοσάλεπτο και πάρτι από τον Εργοτέλη

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έδειχνε ότι οι δύο ομάδες θα θελήσουν να κρατήσουν χαμηλό τέμπο στο ματς, διαφυλάσσοντας τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας. Όλα αυτά μέχρι το 70’. Σε αυτό το λεπτό ο Κάιπερς σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα, έπειτα από ασίστ του Μπουρσέλη, έκανε το 2-1, με τους φιλοξενούμενους να καταρρέουν στη συνέχεια. Στη συνέχεια το γήπεδο έγινε κατηφορικό. Ο Τσέλιος στο 75’ έκανε το 3-1, δύο λεπτά αργότερα ο Ιατρούδης σκόραρε και πάλι για τους Κρητικούς για το 4-1, με τον Σταματάκο στο 90’ να διαμορφώνει το τελικό 5-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-παραμονή της ομάδας του.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Λάμπρου (Εύβοιας), με βοηθούς τους Παπανικολάου (Κορινθίας) και Λυμπερόπουλο (Αθηνών)

Κίτρινες: 36’ Τσολακίδης, 44’ Σταματάκος,49’ Ανδρικόπουλος, , 65’ Πέριτς

Κόκκινες:-

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Μπάτζιος, Μπούζας, Οικονόμου (69’ Μαζουλούξης), Σταμόπουλος (45’ Νικολακάκης), Μπουτσάκης, Κάιπερς (73’ Ιατρούδης), Αγγελόπουλος, Σταματάκος.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Ανδρικόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Βλάχος, Πετρούσης, Τοπαλίδης, Πέριτς, Κούστα (78’ Μπιλάλι), Ζούρκος, Τσολακίδης (58’ Χότζιτς).