18/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 19 Μαΐου 2018 - 23:19

Κυπελλούχος Γερμανίας η Άιντραχτ

Νίκησε με 3-1 τη Μπάγερν Μονάχου και της στέρησε το νταμπλ * Δεν δόθηκε πέναλτι στην πρωταθλήτρια Γερμανίας μέσω VAR

Το Κύπελλο Γερμανίας έπειτα από 30 χρόνια κατέκτησε η Άιντραχτ και εξασφάλισε την έξοδο της στο Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης περιόδου.

Στον τελικό που έγινε το βράδυ του Σαββάτου (19/5), η ομάδα της Φρανκφούρτης νίκησε με 3-1 τη Μπάγερν Μονάχου και της στέρησε παράλληλα το νταμπλ.

Στον πάγκο των Κυπελλούχων ήταν ο Νίκο Κόβατς που τις επόμενες ημέρες θα αναλάβει τεχνικός στη Μπάγερν στη θέση του Γιουπ Χάινκες.

Το πρώτο γκολ για τους νικητές σημείωσε ο Ρέμπιτς στο 11΄ έπειτα από ατομική προσπάθεια. Ο ίδιος παίκτης στο 82’ στην αντεπίθεση, σημείωσε το 2-1 και στο 96’ ο Γκατσίνοβιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Μπάγερν, που είδε το φάουλ του Λεβαντόφσκι στο 8’ και την κεφαλιά του Χούμελς στο 80’ να σταματούν στα δοκάρια του Χραντέτσκι, το μόνο που κατάφερε να κάνει, παρά την πίεση που άσκησε, ήταν να ισοφαρίσει προσωρινά με τον Λεβαντόφσκι  στο 53ο λεπτό. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων δεν δόθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Μπόατενγκ στον Μαρτίνεθ έπειτς από χρήση του VAR.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Χάινκες): Ούλραϊχ, Κίμιχ, Σούλε, Χούμελς, Αλάμπα, Μαρτίνεθ, Χάμες, Τιάγκο (64’ Τολισό), Μίλερ (70’ Κομάν), Ριμπερί (87’ Βάγκνερ), Λεβαντόφσκι.

ΆΙΝΤΡΑΧΤ (Κόβατς): Χραντέτσκι, Ντα Κόστα, Άμπραχαμ, Σαλσέδο, Βίλεμς, Χασέμπε, Μασκαρέλ, Ντε Γκούζμαν (74’ Ρους), Βολφ (60’ Γκατσίνοβιτς), Ρέμπιτς (89’ Αλέ), Μπόατενγκ.