29/03/2024
Europa League | Τετάρτη 16 Μαΐου 2018 - 23:40

Πάρτι α λα ισπανικά!

Θρίαμβος της Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Μαρσέιγ στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ (3-0) * Δύο γκολ ο Γκριεζμάν * Δοκάρι για τη γαλλική ομάδα ο Μήτρογλου

Τρίτωσε το καλό... Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αντουάν Γκριεζμάν, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 3-0 της Μαρσέιγ, στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ την Τετάρτη (16/5), και κατέκτησε το τρόπαιο για τρίτη φορά στην ιστορία της, μετά το 2010 και το 2012.

Όλα τα λεφτά για τους «ροχιμπλάνκος» στη Λυών ήταν ο Γάλλος σούπερ σταρ, ο οποίος με δύο γκολ απέδειξε τον λόγο που θεωρείται ένας από τους κορυφαίους επιθετικούς στον πλανήτη.

Δεν ήταν όμως μόνο τα δύο γκολ που σημείωσε... Ο Γκριεζμάν ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, όντας πηγή κινδύνου για τον Μανταντά.

Στην αντίπερα όχθη, οι Μασσαλοί το πάλεψαν αλλά τους κόστισε η αναγκαστική αλλαγή του μακράν πιο ποιοτικού τους παίκτη, Παγιέτ, λόγω τραυματισμού, στο πρώτο ημίχρονο.

Η Μαρσέιγ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε ψηλά τους Μαδριλένους και στο 4' έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Ζερμέν. Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία διατήρησε τα ηνία του αγώνα και απείλησε ξανά με Ραμί (6') και Παγιέτ (19').

Ωστόσο, η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν εκείνη που, κόντρα στη ροή του αγώνα, ευτύχησε να πάρει... κεφάλι στο σκορ... Στο 21', ο Γκριεζμάν εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Ζαμπό - Ανγκισά και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Μανταντά.

Σα να μην έφτανε αυτό, ήρθε και ο τραυματισμός του Παγιέτ στο 32'... Μία εξέλιξη που επηρέασε σε μεγάλο βαθμό τη γαλλική ομάδα, η οποία έδειχνε να τα έχει χαμένα με αποτέλεσμα να μη μπορεί, μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Όμπλακ.

Ιδανικό ξεκίνημα έκαναν στο δεύτερο ημίχρονο οι Μαδριλένοι καθώς στο 49', ο Γκριεζμάν άλλαξε ωραία τη μπάλα με τον Κόκε και με ωραίο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Το γκολ αποδιοργάνωσε τους Γάλλους, οι οποίοι κινδύνευσαν σε αρκετές περιπτώσεις για να δεχτούν και το 3-0.

Στο 74' ο Ρούντι Γκαρσία έριξε στο παιχνίδι τον Μήτρογλου και ο Έλληνας φορ λίγο έλεψε να κάνει τη ζημιά. Μετά από σέντρα του Σανσόν έπιασε μια υπέροχη κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, σταματώντας στο δοκάρι.

Στα λεπτά που απέμεναν, οι Μαδριλένοι βρήκαν κενούς χώρους και στο 89' ο Γκάμπι, μετά από ασίστ του Κόκε, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα τους γράφοντας το τελικό 3-0.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σαρ, Ραμί, Λουίζ Γκουστάβο, Αμαβί, Ζαμπό - Ανγκισά, Σανσόν, Τοβέν, Παγιέτ (32' Λόπεζ), Οκάμπος (55' Ενζιέ), Ζερμέν (74' Μήτρογλου)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Βρσάλικο (46' Χουανφράν), Γοδίν, Χιμένες, Λούκας, Κόκε, Γκάμπι, Σαούλ, Κορέα (88' Κορέα), Ντιέγκο Κόστα, Γκριεζμάν (90' Τόρες)