27/04/2024
Χάντμπολ | Τετάρτη 16 Μαΐου 2018 - 20:18

Πρωταθλήτρια στο χάντμπολ γυναικών η Νέα Ιωνία

Νίκησε τον ΠΑΟΚ με 22-14, έκανε το 3-1 στους τελικούς και πανηγύρισε το νταμπλ

Το πέμπτο σερί πρωτάθλημα, και μάλιστα με μειονέκτημα έδρας, κατέκτησε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ της Νέας Ιωνίας.

Στον τέταρτο τελικό που έγινε το απόγευμα της Τετάρτης (16/5), επικράτησε με 22-16 του ΠΑΟΚ, έκανε το 3-1 στη σειρά των τελικών και μετά το Κύπελλο που είχε κατακτήσει στο Φάιναλ Φορ της Κοζάνης, σειρά είχε και το πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι μετά το αρχικό 4-4, κατάφερε να ξεφύγουν με 9-4 με τέρματα των Ντανίλοβιτς, Ζυγούρα, Μίλατσιτς. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 10-5.

Ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε την ευκαιρία στη Νέα Ιωνία να πάρει ακόμη μεγαλύτερη διαφορά, που έφτασε και το +8 (18-10 στο 47ο λεπτό). Το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία αφού ΠΑΟΚ, που… πλήρωσε (και) την απουσία της τιμωρημένης Προκοπίδου, δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-2, 5-4, 7-4, 10-5, 10-5 (ημχ.) 12-8, 13-8, 17-10, 18-11, 20-13, 22-14

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Σ. Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Κερλίδη, Φράγκου, Μίλατσιτς 1, Παπανικολάου, Πάπα 4, Ζυγούρα 1, Μακρή, Ντανίλοβιτς 8, Βαφειάδου, Διακογιάννη, Κοντοστέργιου 1, Σαραντάκου, Μάγκου, Χρονοπούλου 3, Στουγιαννίδου 4.

ΠΑΟΚ (Δ. Δημητρούλιας): Σεραφίμοβα, Τσαουσίδου, Τσιομπάνου 1, Νούλα 1, Παναγιωτίδου, Γκάτσιου 1, Γκρίτζαλη, Ρόσκα, Μούρνου, Τζούριτσιτς, Σαμολαδά, Νίκολιτς 2, Στοϊκόφσκα 1, Στρατάκη, Μαρία Χατζηπαρασίδου 8, Μάστακα

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Συρεπίσιος, Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 1/1-5/7