20/10/2018
Μπάσκετ | Τετάρτη 16 Μαΐου 2018 - 20:06

Έκανε το πρώτο βήμα για την τετράδα ο ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 78-74 της ΑΕΚ και πλέον βρίσκονται πολύ κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση της Α1

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στο ξεκίνημα των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ ανδρών, το οποίο διεξήχθη την Τετάρτη (16/5) ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 78-74 της ΑΕΚ και έκανε έτσι το 1-0 στη σειρά.

Οι Θεσσαλονικείς παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ και έχοντας τον κόσμο στο πλευρό τους μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη και πλέον απέχουν από μία ακόμη για την πρόκριση στους «4» του πρωταθλήματος.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Πετέγουεϊ με 17 πόντους, με 3/5 δίποντα και 3/8 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε ο Γκος με 16 πόντους και 5/9 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Για την ΑΕΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέιμς με 14 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Χάρις με 12.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ΑΕΚ να είναι αυτή που είχε έστω και ένα ισχνό προβάδισμα, κλείνοντας τόσο το ημίχρονο όσο και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όντας μπροστά στο σκορ με 41-37 και 62-58 αντίστοιχα.

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο ανέβασε την απόδοσή του και με τον Γκος να παίρνει το όπλο του πίσω από τα 6.75 πήρε το προβάδισμα, το οποίο δεν έχασε μέχρι το τέλος. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Κόνιαρη, ο οποίος βοήθησε σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού, έχοντας καταλυτικό ρόλο στη νίκη της ομάδας του.

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74.

ΠΑΟΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος (2 ριμπ.), Κατσίβελης 3, Τζάκσον 9 (9 ριμπ.), Γκος 16 (4 ασίστ), Τζόουνς 3 (4 ριμπ.), Πέτεγουεϊ 17 (6 ριμπ.), Κρουμπάλι, Κόνιαρης 11 (4 ριμπ.), Τσόχλας, Μαργαρίτης 13, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 6.

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Τζέιμς 14 (8 ριμπ.), Γκριν 9 (4 ριμπ., 5 ασίστ), Χάρις 12 (8 ριμπ.), Λαρεντζάκης 9, Χάντερ 2 (2 ριμπ., 2 ασίστ), Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 5, Σάκοτα 10 (6 ριμπ.), Βασιλόπουλος 2, Μαυροειδής 2 (2 ριμπ.), Καββαδάς 5 (2 ριμπ.).